24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych!

Wytrwale walczyli o wolność Polski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest pierwszego dnia marca od 2011 roku. Pomysł wyszedł z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, do końca doprowadził go jednak Bronisław Komorowski. Uroczystości w całej Polsce rozpoczęły się już w weekend.

Data 1 marca to nawiązanie do roku 1951, kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Żołnierze Wyklęci byli antykomunistycznym, niepodległościowym ruchem partyzanckim. Po zakończeniu II Wojny Światowej jego członkowie dalej walczyli, buntując się przeciwko sowietyzacji Polski. Starano się przedstawiać ich jako bandydów. Wielu spośród nich oddało za swą działalność życie.

Czytaj także: Tropem Wilczym. Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju już od minionego weekendu organizowane są różnego rodzaju uroczystości przypominające o Żołnierzach Wyklętych – m.in. biegi „Wilczym Tropem”. Swój marsz ulicami stolicy zorganizował także Ruch Narodowy oraz Młodzież Wszechpolska.

„Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę” – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

(SE.pl)

żołnierze wyklęci

wojna

polska

święto

bohaterowie

Redakcja 24 godziny
date_range 1 marca 2017 schedule 21:34