24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

OSP bez pieniędzy budżetowych. Sejm zmienia zasady finansowania

Problemy strażaków

Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko nie tylko orkiestra i zawody strażackie. Tam gdzie nie ma straży zawodowej, to właśnie oni pierwsi docierają na miejsce wypadku, ratują dobytek podczas powodzi. Gdy w miasteczku lub w lesie wybucha pożar, już po chwili są na miejscu. A gdy nic się nie dzieje, zorganizują w remizie zabawę taneczną. Dlaczego PiS chce odebrać OSP pieniądze?

Trudno wyobrazić sobie życie w małej miejscowości bez strażaków ochotników. A jednak są tacy, którzy na ich działalność nie patrzą zbyt przychylnym okiem.

Już w ubiegłym roku ministerstwo spraw wewnętrznych pozbawiło OSP pieniędzy budżetowych. Posłowie PiS przekonywali podczas prac komisji, że strażacy tych pieniędzy nie potrzebują

Ale to był dopiero początek problemów strażaków. Przegłosowana dwa tygodnie temu ustawa odbiera OSP prawo do pieniędzy odpisywanych przymusowo przez zakłady ubezpieczeniowe od każdej polisy zawierającej ubezpieczenie od ognia. Bez tych funduszy związek czeka zagłada, a o losie szesnastu tysięcy jednostek strażackich będzie decydowała dobra wolo ministra spraw wewnętrznych.

Czytaj także: Nowe wozy strażackie stoją bezużyteczne

Oficjalnie resort tłumaczy swoje decyzje tym, że OSP źle dysponowały przyznawanymi pieniędzmi, kupując niepotrzebne strażakom rzeczy, takie jak... opał na zimę.

Poza kamerą strażacy mówią, że za zabraniem funduszy strażakom stoi niechęć Prawa i Sprawiedliwości do prezesa OSP, czyli byłego szefa PSL Waldemara Pawlaka.

(„24 godziny”)

osp

sejm

finansowanie

strażacy

ochotnicza straż pożarna

MSWiA

rząd

budżet

Redakcja 24 godziny
date_range 4 maja 2017 schedule 14:48