24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Operetkowa okupacja i brak myślenia strategicznego”

Prof. Antoni Dudek o proteście opozycji

– Urządzono coś, co się przerodziło w operetkową okupację i na tym opozycja wizerunkowo straciła – mówił w programie „Biało-czarne” w Nowa TV prof. Antoni Dudek, komentując protest opozycji w Sejmie. Jak jednak dodał, „pucz to na pewno nie był”.

Protest polityków opozycji trwa w Sejmie od 16 grudnia. Parlamentarzyści, którzy okupują salę plenarną, stanęli wówczas w obronie posła Michała Szczerby (PO), który został wykluczony z obrad przez marszałka Marka Kuchcińskiego (PiS). Protest ma potrwać do 11 stycznia – na ten dzień zaplanowano pierwsze posiedzenie Sejmu w 2017 roku.

„Pucz to na pewno nie był”

Politycy PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim nazwali akcję opozycji puczem. Do sprawy odniósł się gość programu „Biało-czarne” politolog prof. Antoni Dudek. – Pucz to na pewno nie był, bo jak się weźmie każdą literaturę fachową na temat zamachu stanu, to tam się można dowiedzieć, że pucz to jest próba przewrotu, przejęcia władzy, ale z udziałem wojska. To jest niezbędny element – podkreślił rozmówca Jacka Prusinowskiego.

Politolog dodał, że o tym, co się dzieje w Sejmie, można mówić wyłącznie jako o kryzysie parlamentarnym. – Dziś wydaje się on nam poważny, ale podejrzewam, ze w świetle tego, co będziemy przez najbliższe lata oglądać, to podejrzewam, że to będzie jeden akapit w przyszłym wydaniu mojej książki – stwierdził.

Operetkowa okupacja

Prof. Dudek ocenił przy tym, że na okupacji sali plenarnej zyskała prawica i obecny rząd. – Urządzono coś, co się przerodziło w operetkową okupację i na tym opozycja wizerunkowo straciła – powiedział. Jak dodał, to jest właśnie „przykład nadmiernej emocjonalności i braku myślenia strategicznego”.

Gość programu „Biało-czarne” wyraził też zaniepokojenie, jak długo da się utrzymać spokój na ulicach, kiedy politycy sięgają po bardzo ostry język. – Na razie to się udaje, ale jest pytanie, czy nie zbliżamy się właśnie do granicy, po której nagromadzona emocja zostanie wyładowana nie w internecie, ale w formie starć na ulicach – powiedział i dodał: miejmy nadzieję, że tego unikniemy.

(„Biało-czarne”)

sejm

biało-czarne

okupacja

prof. Jerzy Dudek

sala plenarna

opozycja

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 6 stycznia 2017 schedule 09:01