24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Polska przywitała konwój amerykańskich wojskowych

Atlantic Resolve wchodzi w życie

Około godz. 9.00 konwój amerykańskich żołnierzy przekroczył granicę Polski z Niemcami. Wojskowi zostali oficjalnie powitani w Olsztynie przez dowódcę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, burmistrza Żagania oraz dowódcę amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

Większość amerykańskich wojskowych z brygady pancernej będzie stacjonować w Żaganiu. Amerykanie przyjeżdżają do Polski już od minionego weekendu, ale w czwartek zostali powitani przez burmistrza Żagania. Oficjalne uroczystości powitalne zaplanowano na najbliższą sobotę, spodziewana jest na nich premier Beata Szydło oraz szef MON Antoni Macierewicz.

Przy okazji pojawienia się amerykańskich żołnierzy w naszym kraju kancelaria premiera i MON organizują 14 stycznia w 16 miastach Polski imprezy plenerowe pod hasłem „Bezpieczna Polska”.

Obecność amerykańskich wojsk w naszym kraju ma miejsce w ramach akcji Atlantic Resolve. Wojskowi zabrali ze sobą m. in. 87 czołgów, 18 haubic samobieżnych Paladin, 419 pojazdów HMMWV oraz 144 wozów bojowych Bradley. Łącznie będzie u nas stacjonować 3,5 tys. żołnierzy z USA.

Ustalenia, które są obecnie wprowadzane w życie, zapadły na ubiegłorocznym szczycie NATO w Warszawie.

(wprost.pl, wp.pl)

MON

antoni macierewicz

Atlantic Resolve

żołnierze

nato

wojska

beata szydło

Redakcja 24 godziny
date_range 12 stycznia 2017 schedule 21:11