24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Oldtimery z historią poszły pod młotek

W tym auto gen. Wasilewskiego

Piękne klasyki właśnie poszły pod młotek. Ferrari, Jaguar, Maserati to nie wszystkie marki, które można było nabyć na aukcji Ardor Auctions w Warszawie. Wśród aut wystawionych 1 lipca znalazły się prawdziwe perełki z najwyższej półki.

Za auta trzeba najpierw zapłacić i to nie mało. Za klasyczny wóz marki Ferrari z końca lat 80. prawie pół miliona złotych. Podobnie kosztuje błękitny jaguar E-type, jeden z najsłynniejszych w historii marki. Ewentualnie za niecałą połowę tej ceny można było kupić sobie amerykańskiego chryslera lub stylowe, sportowe volvo.

Na podobnych aukcjach zabytkowych pojazdów trafiają się też auta niekoniecznie w stanie idealnym. Ale za to z wyjątkową historią. Taką jak ta sunbeama-talbota 80 z 1948 roku, którym od nowości jeździł generał Marian Wasilewski. Wówczas był to jeden z najbardziej luksusowych samochodów w zrujnowanej, powojennej Polsce. To jedna niezwykła rzecz, druga to taka, że przez ten cały czas auto pozostało w rękach rodziny, mimo że wygląda teraz, jak wygląda.

Czytaj także: Biżuteria gwiazd Hollywood na sprzedaż

Eksperci przyznają, że polski rynek samochodów zabytkowych dopiero powstaje. Natomiast rodzi się dość gwałtownie, ponieważ mamy do czynienia z przyrostem rejestracji samochodów zabytkowych o 30 proc. w skali roku. Czasami to jednak więcej niż samochody, a już niemal dzieła sztuki.

(„24 godziny”)

samochody

oldtimery

aukcja

Redakcja 24 godziny
date_range 2 lipca 2017 schedule 17:30