24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ogromny pożar w Londynie. Są ofiary

Ponad 50 osób w szpitalach

Do wybuchu pożaru w 27-piętrowym wieżowcu Grenfell Tower w zachodniej części Londynu doszło ok. godz. 1 w nocy z wtorku na środę. Szefowa londyńskiej straży pożarnej poinformowała, że są ofiary śmiertelne, ale nie może jeszcze podać liczby. Ponad 50 osób trafiło do szpitali.

Płomienie zajęły 24 piętra budynku. Pierwsze wezwanie do pożaru straż otrzymała ok. godz. 1 czasu lokalnego (godz. 2 czasu polskiego).

Mieszkańcy zostali ewakuowani z budynku, m.in. do pobliskich kościołów i lokalnego centrum Harrow Club. Brytyjskie media podają jednak, że służby ratownicze boją się, że na wyższych piętrach mogli zostać uwięzieni ludzie, a budynek może się zawalić. W mediach społecznościowych zaroiło się od relacji świadków, którzy widzieli mieszkańców szukających bliskich i chcących się wydostać z wieżowca, który płonął jak pochodnia. Dym widać z odległości wielu kilometrów. Na miejscu pracuje ponad 40 wozów straży pożarnej.

Czytaj także: Markowa: pożar w zakładzie z oponami

Mieszkańcy spekulują, że przyczyną pożaru mogła być awaria instalacji elektrycznej na czwartym piętrze, ale straż nie potwierdza tej informacji.

W budynku z 1974 r. znajduje się ok. 120 mieszkań, które w większości są lokalami komunalnym, zarządzanymi przez dzielnicę i prywatnego operatora KCTMO.

Zgubne zarządzanie?

W latach 2015-16 wieżowiec przeszedł remont, w trakcie którego m.in. wymieniono okna i wzmocniono elewację. Grupa prowadząca bloga Grenfell Action Group oceniła jednak, że „jedynie incydent, który będzie skutkował utratą życia mieszkańców pozwoli na przeprowadzenie zewnętrznej analizy, mającej rzucić światło na działania, charakteryzujące zgubne zarządzanie tej niefunkcjonującej organizacji”.

Ze względu na pożar wyłączona z użytku została pobliska stacja Latimer Road, a pociągi żółtej linii Circle i różowej linii Hammersmith and City nie kursują na odcinku Latimer Road - Hammersmith.

(pap.pl)

ranni

londyn

ofiary

pożar

wieżowiec

Redakcja 24 godziny
date_range 14 czerwca 2017 schedule 20:47