24h online
Ogień szaleje w Kanadzie i USA. Akcję gaśniczą utrudnia upał źródło: Pixabay/skeeze

Ogień szaleje w Kanadzie i USA. Akcję gaśniczą utrudnia upał

Stan wyjątkowy w Kolumbii Brytyjskiej

Gigantyczne pożary pustoszą zachodnie wybrzeże Kanady i Stanów Zjednoczonych. Od soboty w Kalifornii trwa walka z 17 pożarami, jednak największe straty odnotowano w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, gdzie strażacy zmagają się z około 180 pożarami. Wprowadzono tam stan wyjątkowy.

To największe od ponad 50 lat upały na zachodnim wybrzeżu USA. Rozprzestrzeniające się pożary spustoszyły już 800 hektarów lasu. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy doliny Sierra Nevada. Tam ogień zniszczył co najmniej 10 domów. Pięciu mieszkańców zostało rannych. Z powodu pożaru w Los Angeles i okolicach 140 tys. osób zostało pozbawionych prądu oraz dostępu do bieżącej wody. W akcji ratowniczej uczestniczy ponad 2 tys. osób.

Czytaj także: Hiszpania: ewakuowano setki osób przez pożar lasu

Natomiast w Kanadzie z żywiołem walczy 1600 strażaków i ochotników z okolicznych miejscowości. Ewakuowano ponad 3 tys. mieszkańców.

Przyczyną większości pożarów były uderzenia piorunów podczas tzw. suchych burz, którym niestety nie towarzyszą opady deszczu. Akcję gaszenia utrudnia silny wiatr oraz wciąż wzrastająca temperatura, która wczoraj przekroczyła 35 stopni Celsjusza.

(„24 godziny”)

kolumbia brytyjska

kanada

pożar

upał

usa

ewakuacja

kalifornia

las

straż pożarna

Redakcja 24 godziny
date_range 9 lipca 2017 schedule 17:30