24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Od nowego roku leki na przeziębienie trudniej dostępne

Nowe przepisy

Ministerstwo zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące dostępności preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zawierających pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan. Bez recepty dostępnych będzie maksymalnie 12 pastylek. Na kupno większych opakowań zgodę będzie musiał wyrazić lekarz.

Resort zdrowia przekonuje, że środki przeciwbólowe stosowane bez ograniczeń, mają działanie podobne do narkotyków. Zażywaniu towarzyszą pobudzenie, euforia, a nawet halucynacje. Problem łatwej dostępności do leków spowodował, że w latach 2013-2014 połowa narkomanów trafiających na odwyk w Polsce była uzależniona głównie od pseudoefedryny.

Pojawiają się jednak głosy, ze plany ministerstwa to tylko kolejne ograniczenie, które zamiast zamierzonego efektu przyniesie dłuższe kolejki do lekarzy. Urzędnicy z resortu przy ul. Miodowej, przekonują jednak, że cel jest inny. „Proponowana zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Niestety urzędnicy nie biorą jednak pod uwagę, że w rozwiązaniu problemu nadużywania leków przeciwbólowych, prawdopodobnie pomogłoby wycofanie ich ze sklepów, stacji benzynowych i kiosków. Choć takie zapowiedzi pojawiały się już rok temu to przez 12 miesięcy nic się nie zmieniło.

Więcej na ten temat w meteriale wideo.

(„24 godziny”)

24 godziny

medycyna

serwis informacyjny

przeziębienie

zdrowie

leki

Redakcja 24 godziny
date_range 3 grudnia 2016 schedule 21:14
Wstajesz późno? Jesteś bardziej kreatywny i zdrowszy
Dobra informacja dla wszystkich śpiochów

Śpisz dłużej? To wcale nie oznacza, że jesteś leniem. Wręcz przeciwnie – taka cecha ma świadczyć o tym, że możesz stać się bardziej kreatywny i po prostu zdrowszy. Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Snu publikuje badania, z których wynika, że wczesna pobudka może wpływać na słabe wyniki w nauce, być przyczyną wypadków drogowych czy depresji.

Redakcja 24 godziny
date_range 21 kwietnia 2017 schedule 18:46