24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Od dziś wzmożone kontrole na zewnętrznych granicach Schengen

Pomoże w walce z terroryzmem?

Koniec z odprawą minimalną na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Zaostrzenie kontroli na przejściach granicznych z uwzględnieniem dróg lądowych, morskich i lotniczych to kolejny krok w walce z terroryzmem, który ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców państw członkowskich. Zmiany obowiązują od 7 kwietnia.

Do tej pory szczegółową rewizją byli objęci tylko obywatele krajów nienależących do państw członkowskich UE.

Od piątku 7 kwietnia obowiązek dotyczy każdej osoby, która wjeżdża lub opuszcza terytorium strefy Schengen. Zmiana regulacji wprowadza szczegółową kontrole dokumentów na przejściach granicznych.

Czytaj także: Pięciu zatrzymanych za zabezpieczenie dworców na ŚDM

Weryfikacja będzie odbywać się na podstawie baz danych Interpolu, Systemu Informacyjnego Schengen i rejestru zagubionych oraz skradzionych dokumentów.

Jak przestrzegają służby Straży Granicznej – zaostrzenie przepisów może wydłużyć czas trwania odprawy i natężenie ruchu granicznego.

(„24 godziny”)

terroryzm

lotnisko

ue

unia europejska

kontrola

schengen

straż graniczna

Redakcja 24 godziny
date_range 7 kwietnia 2017 schedule 21:09
Zamach w Manchesterze. Eksplozja na koncercie Ariany Grande
Wśród zabitych i rannych są dzieci

W Manchesterze doszło do zamachu terrorystycznego. Eksplozja nastąpiła w poniedziałek wieczorem (ok. godz. 23.30 czasu polskiego) w hali Manchester Arena tuż po koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande. Zamachu dokonał jeden napastnik, który poniósł śmierć na miejscu. Udało mu się zabić 22 osoby oraz ranić ok. 60 innych.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 maja 2017 schedule 09:05