24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Oczy świata znów skierowane na Andersa Breivika

Nie odpowiadają mu warunki więzienne

W Norwegii trwa proces apelacyjny dotyczący warunków odbywania wyroku więzienia przez Andersa Breivika. W pierwszej instancji odniósł on częściowy sukces w swoim sporze z państwem. Rozprawy potrwają do połowy stycznia, wyrok poznamy zaś w lutym.

Zastrzeżeń ze strony najbardziej znanego norweskiego więźnia było do tej pory całkiem sporo.

W minionym roku zakończył się proces jaki Breivik wytoczył państwu norweskiemu. Twierdził m.in., że jest izolowany od świata zewnętrznego, a jego poczta jest cenzurowana. Więzień chciał również możliwości wykonywania rozmów telefonicznych, a także dostępu do internetu. Skarżył się na niesmaczne jedzenie z mikrofalówki oraz zimną kawę.

Sąd przyznał mu rację w kwestii izolowania od innych więźniów i przyznał odszkodowanie w wysokości ok. 155 tys. zł.

Breivik napisał też w jednym z listów do mediów, że jego konsola jest drugiej generacji, a chciałby grać na nowszym sprzęcie.

22 lipca 2011 roku Anders Behring Breivik dokonał dwóch zamachów terrorystycznych – na siedzibę premiera Norwegii (gdzie zginęło 8 osób), a także na uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy – na wyspie Utøya zginęło wtedy 69 osób.

Breivik przyznał się do zorganizowania i przeprowadzenia obu zamachów, jednak w jego opinii nie popełnił przestępstwa. Obecnie odsiaduje wyrok 21 lat więzienia.

(wiadomosci.wp.pl, „24 godziny”)

zamach

proces

terroryzm

Norwegia

Anders Breivik

Redakcja 24 godziny
date_range 12 stycznia 2017 schedule 21:18
Zatrzymania po zamachu w Manchesterze
Wprowadzono najwyższy poziom zagrożenia

W Manchesterze uczczono minutą cieszy ofiary poniedziałkowego zamachu. Rannych w szpitalu odwiedziła królowa Elżbieta II. W zamachu zginęły 22 osoby – w tym dwoje Polaków, a ponad 100 osób zostało rannych. Policja dokonuje kolejnych zatrzymań, na jaw wychodzą też nowe fakty. W całym kraju wprowadzono najwyższy, tak zwany krytyczny poziom zagrożenia. Oznacza on, że kolejny atak może nastąpić w każdej chwili.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 maja 2017 schedule 14:51