24h online
OC dla kierowców będzie tańsze? źródło: „24 godziny”

OC dla kierowców będzie tańsze?

Póki co nie ma na to szans

Ubezpieczyciele chcieli mieć dostęp do bazy danych o naszych punktach karnych i mandatach, ale ministerstwo cyfryzacji im odmówiło. Chodzi o Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK) w której znajdą się informacje o tym, jak jeździmy. Firmy ubezpieczeniowe chciały dawać zniżki tym, którzy mają mało punktów i mandatów. Będą musiały weryfikować to w inny sposób niż przez państwową bazę.

Ceny za obowiązkowe ubezpieczenie OC rosną w lawinowym tempie.

Czytaj także: Kierowcy płaczą i płacą. OC drastycznie zdrożało

Przykładowo, kierowca, który rok temu za polisę dla osobowego renault płacił 419 złotych, w tym roku zapłaci 640. Za droższy samochód kwota będzie jeszcze wyższa.

Receptą na wysokie ceny miało być pozwolenie ubezpieczycielom na wgląd do bazy CEPiK. Znajdą się tam informacje o tym, jak jeździmy i ile dostajemy mandatów. Rozwiązanie ciekawe, ale niemożliwe do zrealizowania.

Ministerstwo Cyfryzacji nie chce przekazywać danych, bo są zbyt wrażliwe, żeby tak po prostu korzystali z nich ubezpieczyciele.

Czytaj także: Dlaczego kierowcy są aż tak nerwowi?

Branża ubezpieczeniowa jeszcze nie składa broni. Towarzystwa zapowiadają twarde negocjacje. Ostrzegają też, że bez wglądu do bazy, przyznawanie zniżek będzie utrudnione.

Ubezpieczyciele nie dostaną pełnego dostępu do bazy CEPIK. Informacje o tym jak jeździmy, mogą jednak pozyskiwać w inny sposób. Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technologia – lokalizatory GPS i tzw. czarne skrzynki, które kierowcy mogliby instalować w swoich autach w zamian za obniżkę OC. Dane trafiałyby do ubezpieczyciela, a ten wiedziałby jaki jest nasz styl jazdy.

Niektórzy uznają, że to tzw. wielki brat w wydaniu samochodowym, ale chętnych na pewno nie zabraknie. Część kierowców zrezygnuje z prywatności, byle za OC nie płacić jak za zboże.

(„24 godziny”)

ceny

samochody

auta

ubezpieczenie

OC

kierowcy

kierowca

Redakcja 24 godziny
date_range 9 marca 2017 schedule 16:52