24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Obrońca Piniora: „zrobiono sondę czy jest przyzwolenie na represję”

Mecenas Jacek Dubois w programie „Tu i teraz"

- Zrobiono taką sondę czy będzie przyzwolenie społeczne, medialne i sądowe do powrotu do pewnej polityki represji – tak w programie „Tu i teraz” mecenas Jacek Dubois komentował sprawę swojego klienta Józefa Piniora. Legenda „Solidarności” i były senator PO jest podejrzany o przyjęcie łapówki.

Byłego senatora, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w miniony czwartek. Prokuratura po przesłuchaniu Piniora i postawieniu mu zarzutów, wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt. Wzbudziło to liczne protesty wśród osób związanych z Solidarnością. Piniora broniła między innymi Henryka Krzywonos. Ostatecznie po kilku godzinach posiedzenia sąd orzekł, że nie ma potrzebny aresztu, ani zastosowania żadnego innego środka zapobiegawczego.

Mecenas Jacek Dubois, obrońca Józefa Piniora zdradził, że w trakcie przesłuchań zaproponował prokuraturze dobrowolne zastosowanie zakazu kontaktu z innymi podejrzanymi. W ocenie mecenasa wtedy nie „byłoby wątpliwości, że śledztwu nic nie zagrozi”. - Finalnie prokuratura dostała mniej, niż jej oferowano – powiedział mecenas.

Co jest w materiale dowodowym?

W ocenie obrońcy Piniora to również próba oceny obecnego obozu rządzących, na ile mogą sobie pozwolić. - Zrobiono taką sondę czy będzie przyzwolenie społeczne, medialne i sądowe do powrotu pewnej polityki represji. Na szczęście ten dzień (kiedy odrzucono wniosek o areszt – red.) był wspaniały. Reakcja społeczna, medialna i sądu była jasna. Prawo jest prawo i nie można go nadużywać – powiedział w programie „Tu i teraz” obrońca Józefa Piniora

Dubois przyznał, że w materiale dowodowym są zgromadzone między innymi nagrania rozmów i kopie wiadomości sms. - Jeżeli interpretacja tych materiałów będzie taka, jak mówi Józef Pinior to będzie on niewinny, jeśli zwycięży wersja prokuratury to stanie się inaczej. Jednak po to jest niezawisły sąd, żeby ocenić to w spokoju i z rozwagą, a nie w sytuacjach, kiedy kogoś się pozbawia wolności i nie może przygotować się do rozpraw. W takiej sytuacji składając wyjaśnienia jest w stanie powiedzieć wszystko, żeby tylko z tego aresztu wyjść. To się nazywa areszt wydobywczy. Środki zapobiegawcze stosujemy jeżeli są niezbędne, a nie po to, żeby ułatwiać pracę prokuraturze – skwitował mecenas.

Obejrzyj całe wydanie programu „Tu i teraz”.

(„Tu i teraz”)

cba

prokuratura

jacek dubois

program publicystyczny

Józef Pinior

Tu i teraz

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 3 grudnia 2016 schedule 08:52
Ryszard Kalisz: cały system zawiódł
Były szef MSWiA o działaniach po tragicznych nawałnicach

– Państwo PiS-owskie nie zdało egzaminu – tak Ryszard Kalisz komentował działania po gwałtownych nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę. W ocenie byłego szefa MSWiA „cały system zależny od najwyższej władzy politycznej zawiódł”. – To była nawałnica nieporównywalna z niczym innym, co mieliśmy w Polsce – dodał gość Jarosława Kulczyckiego na antenie Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 sierpnia 2017 schedule 09:05