24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Obowiązkowy pobór do wojska powinien wrócić? [SONDAŻ]

Został zniesiony niemal dekadę temu

Młodzi znów pójdą w kamasze? Dyskusja o powrocie do obowiązkowego poboru wojskowego od czasu do czasu pojawia się w debacie publicznej. Zapytaliśmy samych Polaków, co sądzą o zasadniczej służbie wojskowej – naród jest podzielony.

„Czy powszechny pobór do armii powinien zostać przywrócony?” – takie pytanie zadaliśmy w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla Nowa TV i se.pl. Obowiązkowy pobór ma dokładnie tyle samo zwolenników, co przeciwników – „za” oraz „przeciw” opowiedziało się po 45% respondentów.

Co dziesiąta pytana osoba nie ma w tej sprawie zdania.

Czytaj także: Bunt w armii. Masowe odejścia oficerów i generałów

3 sierpnia 2008 roku, w trakcie uroczystej przysięgi wojskowej w Krakowie, ówczesny szef resortu obrony narodowej Bogdan Klich oraz premier Donald Tusk, poinformowali oficjalnie o zaprzestaniu przymusowego poboru do wojska. Bogdan Klich zapowiedział także, iż od października następnego roku, w koszarach nie będzie już żołnierzy służby zasadniczej.

„Od 1 stycznia 2010 roku będzie w Polsce armia zawodowa” – ogłosił Klich, co dla wielu młodych mężczyzn oznaczało ogromną ulgę.

(„24 godziny”)

żołnierze

sondaż

marek czyż

pobór do wojska

wojsko

Redakcja 24 godziny
date_range 11 kwietnia 2017 schedule 21:36
Tusk i Biedroń depczą Dudzie po piętach [SONDAŻ]
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś...

Pierwszą turę wyborów prezydenckich Andrzej Duda miałby w kieszeni, ale w drugiej kontrkandydat mógłby już mu zagrozić. Robert Biedroń nawet bardziej niż Donald Tusk. Jak wyglądałyby wyniki wyborów prezydenckich, gdyby odbywały się dzisiaj? Nastroje badał Panel Badawczy Ariadna dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 maja 2017 schedule 14:19