24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Obowiązkowy pobór do wojska powinien wrócić? [SONDAŻ]

Został zniesiony niemal dekadę temu

Młodzi znów pójdą w kamasze? Dyskusja o powrocie do obowiązkowego poboru wojskowego od czasu do czasu pojawia się w debacie publicznej. Zapytaliśmy samych Polaków, co sądzą o zasadniczej służbie wojskowej – naród jest podzielony.

„Czy powszechny pobór do armii powinien zostać przywrócony?” – takie pytanie zadaliśmy w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla Nowa TV i se.pl. Obowiązkowy pobór ma dokładnie tyle samo zwolenników, co przeciwników – „za” oraz „przeciw” opowiedziało się po 45% respondentów.

Co dziesiąta pytana osoba nie ma w tej sprawie zdania.

Czytaj także: Bunt w armii. Masowe odejścia oficerów i generałów

3 sierpnia 2008 roku, w trakcie uroczystej przysięgi wojskowej w Krakowie, ówczesny szef resortu obrony narodowej Bogdan Klich oraz premier Donald Tusk, poinformowali oficjalnie o zaprzestaniu przymusowego poboru do wojska. Bogdan Klich zapowiedział także, iż od października następnego roku, w koszarach nie będzie już żołnierzy służby zasadniczej.

„Od 1 stycznia 2010 roku będzie w Polsce armia zawodowa” – ogłosił Klich, co dla wielu młodych mężczyzn oznaczało ogromną ulgę.

(„24 godziny”)

żołnierze

sondaż

marek czyż

pobór do wojska

wojsko

Redakcja 24 godziny
date_range 11 kwietnia 2017 schedule 21:36

Brali udział w wielu konfliktach zbrojnych, między innymi w Afganistanie, Syrii czy Iraku. Dziś GROM przeżywa trudne chwile. W krótkim czasie opuściło go ponad 70 doskonale wyszkolonych żołnierzy. Jednostka straciła znaczną część ludzi tworzących grupy bojowe. Osiągnięcie takiego poziomu wyszkolenia zajmie ich następcom kilka lat.

Redakcja 24 godziny
date_range 30 kwietnia 2017 schedule 18:15