24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Obama pożegnał się z Amerykanami

„Przyszłość należy do nas”

Prezydent Barack Obama wkrótce pożegna się z urzędem, tymczasem pożegnał się z Amerykanami. We wtorek w Chicago przemówił do zebranych w audytorium w McCormick Place. Ostatniego wystąpienia Obamy słuchało ok. 20 tys. osób.

Wystąpienie Baracka Obamy było bardzo emocjonalne. Ustępujący prezydent chciał napełnić kraj otuchą – oceniła Associated Press. Gospodarz Białego Domu wezwał Amerykanów, aby zawsze bronili demokracji.

Jako sukces swojego gabinetu Obama wyliczył: tworzenie nowych miejsc pracy, uchwalenie reformy opieki zdrowotnej tzw. Obamacare i walkę z terroryzmem.

Prezydent przyznał jednocześnie, że nie wszystkie problemy udało się zażegnać. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone wciąż stoją w obliczu takich problemów jak „wciąż wywołujące podziały” kwestie rasowe i nierówności ekonomiczne.

Mimo to Obama ocenił, że USA są „pod prawie każdym względem lepsze i silniejsza” niż na początku jego pierwszej kadencji.

W pożegnalnym przemówieniu Obamy nie zabrakło tez miejsca na podziękowania dla rodziny. Ze łzami w oczach ustępujący prezydentwspominał o swojej żonie Michelle i córkach Malii i Sashy. Nie zapomniał też o wiceprezydencie Joe Bidenie.

Na zakończenie podkreślił, że wierzy w Amerykę. – Przyszłość należy do nas – podkreślił.

Na swoje ostatnie przemówienie Obama wybrał Chicago, „gdzie się wszystko zaczęło”. Ustępujący prezydent przekaże władze następcy – Donaldowi Trumpowi – 20 stycznia.

(pap.pl)

barack obama

obama

prezydent

usa

stany zjednoczone

Redakcja 24 godziny
date_range 11 stycznia 2017 schedule 20:30