24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nigeria: na uwolnienie wciąż czeka 200 dziewczynek

Zostały porwane przez Boko Haram

Rodziny prawie 200 uczennic porwanych dwa lata temu przez islamskie ugrupowanie Boko Haram, nie tracą nadziei na uwolnienie swoich dzieci. Nigeryjska armia w ostatnim czasie zintensyfikowała naloty na obozy terrorystów.

Nadzieja wśród zrozpaczonych rodzin pojawiła się po niedawnych nalotach nigeryjskiej armii. - Udało nam się zniszczyć 14 obozów terrorystów Boko Haram. Mam nadzieję, że niedługo uwolnimy niemal dwa tysiące osób, które wciąż znajdują się w rękach terrorystów – mówi Sani Usman, rzecznik nigeryjskiej armii.

Wśród porwanych wciąż znajdują się uprowadzone dwa lata temu uczennice. Po długich negocjacjach, w które zaangażował się Międzynarodowy Czerwony Krzyż, pod koniec ubiegłego roku terroryści uwolnili 21 dziewczynek. Na powrót do rodzin czeka nadal około 200 uczennic. - Cieszę się, że niektóre dziewczęta wróciły do domu mimo że mojej córki nie ma wśród nich – mówi Rebecca Joseph, mama jednej z uprowadzonych uczennic.

Z opowieści uwolnionych uczennic wyłania się koszmar jaki terroryści im zgotowali. Uczennice były bite, gwałcone i zmuszane do przejścia na islam. Wiele z nich musiało poślubić porywaczy.

Negocjacje z terrorystami ws. uwolnienia wszystkich porwanych osób trwają.

(„24 godziny”)

porwanie

uczennice

boko haram

terroryści

nigeria

Redakcja 24 godziny
date_range 11 stycznia 2017 schedule 19:45