24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Niespokojne obchody 86. miesięcznicy smoleńskiej

Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta

Zablokowana trasa pochodu marszu uczestników 86. miesięcznicy smoleńskiej, interwencja policji i kilkadziesiąt wniosków do sądu – to efekt sobotnich przepychanek pod Pałacem Prezydenckim. Wśród osób, które usunięto z trasy przemarszu był działacz opozycji PRL Władysław Frasyniuk, który odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta.

W sobotę wieczorem na kilkadziesiąt osób z grupy Obywatele RP zakłóciło obchody miesięcznicy smoleńskiej. Kontrmanifestanci siadali jezdni, chcąc zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki.

Wśród nich był działacz opozycji Władysław Frasyniuk, który odpowie z naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, za co grożą trzy lata więzienia.

Czytaj także: Polacy mają dość miesięcznic smoleńskich? [SONDAŻ]

Do sądu trafiło też 91 wniosków za blokowanie jezdni na drodze marszu. Z kolei siedem innych osób odpowie za złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego podczas miesięcznicy smoleńskiej – poinformowała warszawska policja. Ponadto 10 osób odpowie za wykroczenia m.in. zakłócanie spokoju oraz przeszkadzanie w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia.

Stołczna policja tłumaczyła w niedzielę, że wzywała zakłócających demonstrację do rozejścia się, jednak to nie poskutkowało. Wówczas funkcjonariusze zaczęli przenosić demonstrantów z jezdni i i legitymować. Służby zapowiadały wcześniej, że będą podejmowały takie działania wobec tych, którzy zdecydują się zakłócać porządek prawny.

Czytaj także: 80. miesięcznica z protestem Obywateli RP

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. Polska delegacja zmierzała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Od tego czasu 10. dnia każdego miesiąca na Krakowskim Przedmieściu organizowane są obchody tzw. miesięcznicy smoleńskiej.

(pap.pl)

katastrofa smoleńska

zamieszki

krakowskie przedmieście

policja

pałac prezydencki

miesięcznica

obywatele RP

władysław frasyniuk

Redakcja 24 godziny
date_range 11 czerwca 2017 schedule 15:03