24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nieskuteczna walka z dopalaczami

Fala zatruć w ciągu ostatnich 6 lat wzrosła aż 7-krotnie

W sobotę Najwyższa Izba Kontroli wydała niepokojący raport o dostępności dopalaczy w Polsce. Wynika z niego także, że coraz częściej dochodzi do zatrucia tymi substancjami w naszym kraju.

Polski rząd od 2010 roku prowadzi walkę z handlarzami dopalaczy, jednak pomimo zamykania sklepów i wielokrotnych prób ograniczenia dostępności tych produktów, wojna ta okazuje się bezskuteczna. Inspektorzy sanitarni w ciągu 5 lat przeprowadzili 5 tysięcy kontroli i zabezpieczyli ponad 200 tysiące produktów.

Czytaj także: Czy mamy szanse w walce z dopalaczami?

– Prawo i organy państwa nie nadążały za dynamicznymi zmianami na rynku sprzedaży dopalaczy, polegającymi głównie na przeniesieniu ich dystrybucji ze stacjonarnych sklepów do internetu, a także do sprzedaży bezpośredniej (dealerskiej) – czytamy w raporcie NIK.

Kontrolerzy przyznają, że w ostatnich latach liczba osób zatrutych dopalaczami systematycznie wzrasta. Rekordowy pod tym względem był 2015 rok. Dzięki nowym rozwiązaniom, handlarze coraz częściej oferują swoim klientom, np. sprzedaż substancji przez internet lub z bezpośrednim dowozem.

(„24 godziny”)

raport

walka

dopalacze

najwyższa izba kontroli

zatrucie

Redakcja 24 godziny
date_range 5 czerwca 2017 schedule 17:14
Tajemnicza śmierć młodej kobiety w hotelowym pokoju
Nastolatka przedawkowała dopalacze?

Zwłoki 19-letniej dziewczyny znaleziono w niedzielne popołudnie w pokoju hotelu w Baninie (woj. pomorskie). Zmarła nastolatka była mieszkanką powiatu gdyńskiego. Dziewczynie towarzyszył równolatek, który został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy. Wstępne ustalenia mówią, że przyczyną śmierci prawdopodobnie było zażycie dopalaczy.

Redakcja 24 godziny
date_range 13 czerwca 2017 schedule 10:19