24h online
„Niemożliwe nie istnieje”. Kajtek wygrał z chorobą źródło: reprodukcja PRZEMYSŁAW SZYSZKA/SE/EAST NEWS

„Niemożliwe nie istnieje”. Kajtek wygrał z chorobą

Przeszczep chłopca udał się w 100 proc.

„To jest cud” - napisała na Facebooku mama Kajtka Lipowicza, który od urodzenia zmaga się z pęcherzowym oddzielaniem naskórka. Dzięki zbiórce, w której Polacy wpłacili na leczenie 8 milionów złotych, chłopiec mógł wyjechać na leczenie do USA. Tym razem przeszczep szpiku przyjął się w stu procentach.

Historia 2,5-letniego wówczas Kajetana Lipowicza ze Śremu poruszyła w ubiegłym roku serca Polaków. W ciągu zaledwie tygodnia na leczenie eksperymentalną metodą w Stanach Zjednoczonych udało się zebrać wymaganą sumę 6 mln zł, a nawet znacznie więcej.

Pieniądze na pomoc Małemu Rycerzowi - jak nazywa go mama - wpłaciło prawie 100 tys. osób. Tym samym pobito rekord zbiórek poprzez platformę siepomaga.pl.

Kajtek od pierwszych dni życia zmagał się z cierpieniem. Chłopczyk urodził się z Dystrophic Epidermolysis Bullosa - chorobą genetyczną polegającą na oddzielaniu się naskórka. Powoduje to powstawanie ciągle nowych i ytrudno gojących się ran. 
Choroba Kajtka jest niezwykle rzadka, a przy tym kosztowna. Same opatrunki, które trzeba zmieniać nieustannie, to wydatek ok. 4 tys. miesięcznie. 

Do dwóch razy sztuka

Kajetan razem z mamą wylecieli na leczenie do kliniki w Minnesocie we wrześniu ubiegłego roku. Niestety, pierwszy przeszczep się nie powiódł. 28 października lekarze postanowili zawalczyć raz jeszcze i udało się.

„Kajtus już od ponad tygodnia może opuszczać swój pokój, z czego jest bardzo zadowolony :) dostał rowerek i codziennie jezdzi po oddziale ” - pisała jeszcze kilka dni temu na portalu społecznościowym mama małego pacjenta. Teraz okazuje się, że chłopiec ma w organizmie 100 proc. komórek dawcy.

Internauci, którzy bardzo zaangażowali się w pomoc rodzinie i tym razem nie zawiedli. Pod wpisem o udanym przeszczepie gratulacje złożyło już ponad 2,5 tys. osób.

(Facebook/Kajtek - Losy Małego Motyla)

pomoc

kajtek

choroba

medycyna

przeszczep

Redakcja 24 godziny
date_range 24 listopada 2016 schedule 16:38