24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Niech nam żyje...” Stanisław Tym. Artysta kończy 80 lat!

Kto nie zna gwiazdy Barei?

Obsadzając go w swoich filmach Stanisław Bareja zawsze trafiał w dziesiątkę. Polacy znają go przede wszystkim jako brawurowego kaowca w „Rejsie” i niezatapialnego prezesa Ochódzkiego w „Misiu”. Na tym gwiazdorskim koncie ról jest znacznie więcej i jeszcze przybędzie. Stanisław Tym ma 80 lat.

Mógł być chemikiem, technikiem przetwórstwa... na szczęście został aktorem, reżyserem, tekściarzem i artystą kabaretowym. Stanisław Tym, urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini.

Zasłynął przede wszystkim jako człowiek estrady, ale do polskiego dorobku kulturowego dokładał się nie raz. Karierę rozpoczynał od występów na deskach Studenckiego Teatru Satyryków i Kabarecie Owca. Później objął stanowisko dyrektora teatru dramatycznego w Elblągu. Równocześnie udzielał się jako satyryk i scenarzysta.

Czytaj także: Papcio Chmiel obchodzi urodziny!

W pamięci Polaków zapisał się przede wszystkim dzięki współpracy z reżyserem Stanisławem Bareją. Oglądać mogliśmy go m.in. w kultowym „Misiu”. W swojej karierze wyreżyserował jeden film – jest nim komedia „Ryś” z 2007 roku.

(„24 godziny”)

Stanisław Tym

satyryk

Stanisław Bareja

kultura

aktor

jubileusz

miś

urodziny

Redakcja 24 godziny
date_range 17 lipca 2017 schedule 20:43