24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Niebezpieczne opalanie – wystarczy chwila nieuwagi

Konsekwencje mogą pojawić się po latach

Trwa sezon wakacyjnych urlopów. Wiele osób ucieszy informacja, że nadciąga fala upałów. Należy jednak pamiętać, że długie godziny spędzone na słońcu, mogą mieć dramatyczne konsekwencje. Jak poważnie może się skończyć z pozoru niewinne opalanie?

20-letni Szkot nabawił się w swoim kraju poparzeń słonecznych drugiego stopnia, bo wydawało mu się, że na tej szerokości geograficznej promienie nie są aż tak silne. Teraz mężczyzna przestrzega innych, aby używali kremów z filtrem.

Czytaj także: Argentyna: protest w obronie topless

Obrzęk i zaczerwienienie po pewnym czasie znikną, jednak brak odpowiedniej ochrony przed słońcem może odezwać się po latach. Skutkiem poparzeń słonecznych jest bardzo groźny nowotwór skóry – czerniak, który jest odpowiedzialny za największą ilość zgonów wśród wszystkich rodzajów raka.

Z roku na rok rośnie świadomość na temat racjonalnego opalania. W korzystaniu ze słońca nie ma nic złego – w końcu to witamina D i endorfiny. Ale na te dobrodziejstwa trzeba wyznaczyć sobie limit. W przeciwnym razie, wizyta na plaży skończy się wizytą...u lekarza.

(„24 godziny”)

opalanie

czerniak

upał

nowotwór

pogoda

słońce

Redakcja 24 godziny
date_range 27 czerwca 2017 schedule 20:18