24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nie żyje profesor Jerzy Vetulani

Naukowiec miał 81 lat

Znany neurobiolog prof. Jerzy Vetulani zmarł w Krakowie w wieku 81 lat – poinformował w piątek Urząd Miasta Krakowa. Profesor przeszło miesiąc temu został potrącony przez samochód. Od tamtej pory przebywał w szpitalu.

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło 2 marca. Prof. Vetulani został potrącony na przejściu dla pieszych w drodze powrotnej do domu z Instytutu Farmakologii PAN.

Uderzenie samochodu wywołało u naukowca bardzo poważne obrażenia. Profesor został przetransportowany do jednego z krakowskich szpitali, gdzie wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej.

Jerzy Vetulani przyszedł na świat w 1936 r. w Krakowie. Był psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych i członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Opracował kilkaset prac badawczych, był współtwórcą hipotezy beta down-regulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.

Nie tylko nauka

Vetulani był także jednym ze współtwórców legendarnej Piwnicy pod Baranami. W 2002 r. ubiegał się prezydenturę w Krakowie. Był lubiany przez studentów, m.in. za otwartość i duże poczucie humoru.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Był członkiem honorowym Indian Academy of Neurosciences i Oxford Neurological Society.

(pap.pl)

nie żyje

profesor

nauka

Jerzy Vetulani

piwnica pod baranami

kraków

Redakcja 24 godziny
date_range 7 kwietnia 2017 schedule 11:44

Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, zostały wpisane w niedzielę na Listę UNESCO – zdecydowała komisja obradująca w Krakowie. Światowa Lista Dziedzictwa Narodowego wydłużyła się o kilka nowych pozycji. Oprócz pomników przyrody, formacji geologicznych oraz ekosystemów, w zestawieniu znalazły się także zabytki architektury i urbanistyki.

Redakcja 24 godziny
date_range 9 lipca 2017 schedule 13:15