24h online
Nie żyje prof. Zygmunt Bauman źródło: Wikimedia Commons/Forumlitfest

Nie żyje prof. Zygmunt Bauman

Wybitny socjolog miał 91 lat

Wybitny polski socjolog i filozof zmarł w wieku 91 lat Leeds w Anglii, gdzie mieszkał. Zygmunt Bauman był twórcą koncepcji płynnej nowoczesności.

Zygmunt Bauman przyszedł na świat w rodzinie polskich Żydów 19 listopada 1925 r. w Poznaniu. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Wstąpił do 1 Armii Wojska Polskiego, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym. W 1945 r. trafił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie pracował do 1953 r.

Po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej z powodu „więzi z obcą klasowo i ideologicznie rodziną” Bauman skończył studia filozoficzne na UW (1954. ) i został pracownikiem wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stamtąd w marcu 1968 r., z powodu antysemickiej nagonki, został usunięty i wyemigrował.

W latach 1969-1971 wykładał na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie. W 1971 r. wyjechał do Anglii. Tam kierował Katedrą Socjologii Uniwersytetu w Leeds, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1990 r. Wykładał też na innych uczelniach, m.in. na uniwersytetach w Canberze, Kopenhadze oraz Berkeley i Yale.

Ponowoczesność

Prof. Bauman był jednym z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, a późnej nowoczesności. Do jego najbardziej znanych prac należą m.in. „Etyka ponowoczesna” czy „Postnowoczesność jako źródło cierpień” .

Pracował do końca, jego ostatnia książka ukazała się w ubiegłym roku.

Profesor został odznaczony m.in. Europejska Nagrodą Amalfi i prestiżową Nagrodą im. Theodora W. Adorno.

(se.pl, Wikipedia)

zygmunt bauman

profesor

socjologia

śmierć

nauka

filozofia

Redakcja 24 godziny
date_range 9 stycznia 2017 schedule 21:32
Zmarł Janusz Głowacki
Miał 79 lat

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48