24h online
Nie żyje Fidel Castro źródło: Wikimedia Commons/Roberto Di Fede

Nie żyje Fidel Castro

„Ojciec kubańskiej rewolucji” zmarł w wieku 90 lat

Były kubański przywódca zmarł w piątek wieczorem w Hawanie. Informację o śmierci Fidela Castro przekazał w państwowej telewizji jego brat Raul, który rządzi na Kubie.

– Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29 – poinformował Kubańczyków Raul Castro.

Fidel Castro jeszcze w sierpniu tego roku wziął udział w publicznych obchodach swoich 90. urodzin. Wcześniej wystąpił z przemówieniem na zakończenie plenum Komunistycznej Partii Kuby. Powiedział wtedy, że kubańskie koncepcje komunistyczne są wciąż aktualne. „Kubańczycy zwyciężą” – mówił do zebranych.

Z pełnienia pierwszej funkcji w państwie Fidel Castro zrezygnował 10 lat temu, po przejściu skomplikowanej operacji. Funkcje państwowe i partyjne przejął wówczas jego młodszy brat Raul. W 2006 r. ten stanął na czele rządu, a w 2008 r. objął stanowisko prezydenta.

Od momentu przejęcia władzy przez brata, Fidel Castro wycofał się z polityki. Zdarzało się jednak, ze komentował bieżące wydarzenia. Tak stało się na przykład po historycznej wizycie na Kubie prezydenta USA Baracka Obamy. Castro miał powiedzieć wówczas, że „Kubańczycy nie potrzebują, by imperium im cokolwiek dawało”.

Fidel Castro urodził się 13 sierpnia 1926 r. w Biránie. Z wykształcenia był prawnikiem.

W sieci pojawiły sie już komentarze po śmierci byłego przywódcy Kuby.

(pap.pl, Wikipedia)

 

fidel castro

nie żyje

kuba

świat

Redakcja 24 godziny
date_range 26 listopada 2016 schedule 10:30
Wanda Chotomska zmarła w wieku 87 lat
Wybitna pisarka, autorka wierszy i opowiadań

Nie żyje Wanda Chotomska – mistrzyni słowa z ogromnym autorytetem, uwielbiana przez dzieci poetka i pisarka. Autorka m. in pierwszej polskiej dobranocki „Jacek i Agatka”. Chotomska zmarła po długiej, ciężkiej chorobie w wieku 87 lat.

Redakcja 24 godziny
date_range 2 sierpnia 2017 schedule 18:14