24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Nie znamy konstytucji dopóki nie jest potrzebna”

Prof. Ewa Marciniak w „Tu i teraz”

– Zmiana konstytucji wymaga trybu parlamentarnego, a nie referendalnego – mówiła na antenie Nowa TV prof. Ewa Marciniak, politolog. – Jako prawnik, prezydent Duda prawdopodobnie wie, że tryb referendalny jest trybem niemożliwym – dodała ekspertka. Prof Marciniak odniosła się prezydenckiej propozycji dot. zmiany konstytucji. Miałoby odbyć się w tej sprawie referendum. – Właściwie nie znamy konstytucji dopóki nie jest potrzebna – stwierdziła rozmówczyni Marka Czyża.

– Zwróćmy uwagę na czas tej wypowiedzi czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja, święto konstytucji. Jest to możliwość pokazania siebie jako głowy państwa. Powiedziałabym też, w takim aspekcie mocno ekspresyjnym - pan prezydent wykorzystuje te swoje możliwości, bo on je niewątpliwie ma – mówiła na antenie Nowa TV prof. Marciniak.

– Chyba jednak jest tak, że prezes Jarosław Kaczyński ustanawia zmianę konstytucji jako strategiczny cel. Mógłby zapisać się w historii jako osoba, która jest kreatorem porządku prawnego – dodała ekspertka na antenie Nowa TV.

Czytaj także: Spór wokół propozycji Andrzeja Dudy

W opinii prof. Marciniak ostatnie miesiące zawiodły obywateli w kwestii praktykowania ustawy zasadniczej. – Najpierw zastanówmy się jaką wartość ma konstytucja dla nas obywateli jako akt prawny – powiedziała rozmówczyni Marka Czyża.

– Z konstytucją jest trochę jak ze zdrowiem. Kiedy ją mamy, właściwie jej nie doceniamy jako tego fundamentalnego aktu prawnego. A, kiedy jest łamana, wtedy dopiero bolejemy – oceniła.

(„Tu i teraz”)

pis

ewa marciniak

Tu i teraz

konstytucja

referendum

prawo i sprawiedliwość

Andrzej Duda

marek czyż

Redakcja 24 godziny
date_range 5 maja 2017 schedule 08:35