24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Nie wiem, jak mam się czuć bezpiecznie w Berlinie”

Mieszkańcy przerażeni, kanclerz złożyła kondolencje

Nie tak miały wyglądać święta w Berlinie, świece nie miały płonąć ku pamięci ofiar, a targ bożonarodzeniowy miał tętnić przedświątecznym życiem. Tak było do 19 grudnia, do godziny 20.07. Niestety atmosferę świąt rozwiał zamach, w którym zginęło 12 osób.

O godz. 20.07 w centrum berlina znikła świąteczna atmosfera. Ciężarówka z pełną prędkością wjechała w targ bożonarodzeniowy. Przejechała 60 do 80 metrów między budkami, tratując wszystko. Chwilę później pojawiło się za to kilkadziesiąt karetek, wozów strażackich i tłumy policji.

– To było szokujące, nawet dla naszych ludzi. Dotarli do miejsca, gdzie każdy potrzebował pomocy. Dziewięć osób zginęło, ale wielu rannych przewieliśmy do szpitala. Miejmy nadzieje ze przeżyją – mówił Sven Gerling, rzecznik straży pożarnej w Berlinie.

„Bardzo się boję”

50 osób rannych trafiło a do szpitala, w tym wiele ciężko. Trzy osoby nie przeżyły. W sumie śmierć poniosło 12 ofiar, wśród nich Polak, znaleziony na miejscu pasażera ciężarówki.

Mieszkańcy Berlina godzinę później dostali informację, by nie wychodzić z domów. – Bardzo się boję. Nie wiem, jak się mam czuć bezpiecznie w Berlinie. Jak ufać ludziom, jak ufać służbom bezpieczeństwa – mówiła jedna z mieszkanek.

Kondolencje Merkel

Wyrazy współczucia złożyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Wiem, że byłoby dla nas szczególnie trudne do zniesienia, gdyby potwierdziło się, że ten czyn popełnił człowiek, który zabiegał w Niemczech o schronienie i azyl – mówiła.

We wtorek wszystkie targi bożonarodzeniowe w Berlinie pozostają zamknięte. Flagi opuszczono do połowy masztów.

(„24 godziny”)

niemcy

berlin

atak

targ

jarmark

terroryści

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 20 grudnia 2016 schedule 21:11
Zamach w Manchesterze. Eksplozja na koncercie Ariany Grande
Wśród zabitych i rannych są dzieci

W Manchesterze doszło do zamachu terrorystycznego. Eksplozja nastąpiła w poniedziałek wieczorem (ok. godz. 23.30 czasu polskiego) w hali Manchester Arena tuż po koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande. Zamachu dokonał jeden napastnik, który poniósł śmierć na miejscu. Udało mu się zabić 22 osoby oraz ranić ok. 60 innych.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 maja 2017 schedule 09:05