24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nie będzie tzw. jednolitego podatku

Mateusz Morawiecki wycofuje się z pomysłu

Tak zwanego jednolitego podatku jednak nie będzie - decyzję ogłosił Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjęto ją po konsultacjach i wszechstronnych analizach.

- Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za" i „przeciw", zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego - oznajmił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jednolity podatek zakładał zastąpienie trzech różnych składek - na ZUS, NFZ oraz PIT - jedną daniną. Skala podatkowa miała mieć rozpiętość od 10 do prawie 40 procent.

- Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Przedsiębiorcy - szczególnie ci najmniejsi - obawiali się, że musieliby oddać państwu jeszcze więcej niż teraz, bo projekt zakładał likwidacje 19-procentowego podatku liniowego.

Według według Mateusza Morawieckiego, to właśnie analiza wpływu jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do decyzji o rezygnacji z tego rozwiązania.

Więcej w materiale „24 godzin” już o 18.30.

(„24 godziny”, Ministerstwo Finansów)

Mateusz Morawiecki

podatek

gospodarka

podatki

Redakcja 24 godziny
date_range 21 grudnia 2016 schedule 14:58