24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nie będzie referendum ws. powiększenia stolicy

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję

Upadł pomysł referendum w sprawie przyłączenia podwarszawskich gmin do stolicy. Tak zadecydował wojewoda mazowiecki. Czy zmiany proponowane przez PiS wejdą w życie?

Inicjatywa wyszła ze strony warszawskiego ratusza po tym jak Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało w Sejmie kontrowersyjną ustawę, która miała z Warszawy zrobić metropolię, przyłączając do niej ponad 30 podmiejskich gmin.

Czytaj także: PiS chce, aby Warszawa miała aż 33 gminy

Referendum miało odbyć się 26 marca. Wojewoda uznał, że uchwały Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej w sprawie referendum są nieważne, ponieważ łamią ustawę o samorządzie gminnym. W ocenie wojewody, uchwała miasta Legionowa jest natomiast zgodna z prawem – tam referendum się odbędzie.

Nie wiadomo zatem, co z tzw. ustawą metropolitalną autorstwa PiS. Politycy partii rządzącej zapowiedzieli wycofanie się z projektu, choć nie jest przesądzone, czy w przyszłości nie wróci on w nowym kształcie.

(„24 godziny”)

pis

referendum

prawo i sprawiedliwość

stolica

Warszawa

Redakcja 24 godziny
date_range 9 marca 2017 schedule 20:38
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53