24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nie będzie referendum ws. powiększenia stolicy

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję

Upadł pomysł referendum w sprawie przyłączenia podwarszawskich gmin do stolicy. Tak zadecydował wojewoda mazowiecki. Czy zmiany proponowane przez PiS wejdą w życie?

Inicjatywa wyszła ze strony warszawskiego ratusza po tym jak Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało w Sejmie kontrowersyjną ustawę, która miała z Warszawy zrobić metropolię, przyłączając do niej ponad 30 podmiejskich gmin.

Czytaj także: PiS chce, aby Warszawa miała aż 33 gminy

Referendum miało odbyć się 26 marca. Wojewoda uznał, że uchwały Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej w sprawie referendum są nieważne, ponieważ łamią ustawę o samorządzie gminnym. W ocenie wojewody, uchwała miasta Legionowa jest natomiast zgodna z prawem – tam referendum się odbędzie.

Nie wiadomo zatem, co z tzw. ustawą metropolitalną autorstwa PiS. Politycy partii rządzącej zapowiedzieli wycofanie się z projektu, choć nie jest przesądzone, czy w przyszłości nie wróci on w nowym kształcie.

(„24 godziny”)

pis

referendum

prawo i sprawiedliwość

stolica

Warszawa

Redakcja 24 godziny
date_range 9 marca 2017 schedule 20:38
„Nikt nie narzuci nam osób, które mamy przyjąć”
Borys Budka o sporze wokół przyjmowania uchodźców

– Jeżeli mielibyśmy przyjmować w sposób niekontrolowany imigrantów czy imigrantów zarobkowych, to oczywiście obawy są słuszne. Jeśli natomiast mówimy o uchodźcach przed wojną, którzy są zweryfikowani przez nasze służby, to w tym momencie takich obaw nie będzie – powiedział w programie „Więc jak?” Borys Budka z PO. Polityk komentował m. in. sprawę przyjmowania uchodźców do Polski.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 maja 2017 schedule 08:46