24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nie będzie referendum ws. powiększenia stolicy

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję

Upadł pomysł referendum w sprawie przyłączenia podwarszawskich gmin do stolicy. Tak zadecydował wojewoda mazowiecki. Czy zmiany proponowane przez PiS wejdą w życie?

Inicjatywa wyszła ze strony warszawskiego ratusza po tym jak Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało w Sejmie kontrowersyjną ustawę, która miała z Warszawy zrobić metropolię, przyłączając do niej ponad 30 podmiejskich gmin.

Czytaj także: PiS chce, aby Warszawa miała aż 33 gminy

Referendum miało odbyć się 26 marca. Wojewoda uznał, że uchwały Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej w sprawie referendum są nieważne, ponieważ łamią ustawę o samorządzie gminnym. W ocenie wojewody, uchwała miasta Legionowa jest natomiast zgodna z prawem – tam referendum się odbędzie.

Nie wiadomo zatem, co z tzw. ustawą metropolitalną autorstwa PiS. Politycy partii rządzącej zapowiedzieli wycofanie się z projektu, choć nie jest przesądzone, czy w przyszłości nie wróci on w nowym kształcie.

(„24 godziny”)

pis

referendum

prawo i sprawiedliwość

stolica

Warszawa

Redakcja 24 godziny
date_range 9 marca 2017 schedule 20:38
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06