24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Naukowcy z UJ krytycznie o rządowej reformie sądownictwa

Trójpodział władzy zostanie zlikwidowany?

Reporterzy RMF FM dotarli do opinii ekspertów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, która ostro krytykuje rządową reformę sądownictwa. Główne zarzuty, jakie wystosowali naukowcy z UJ, to niekonstytucyjność proponowanych zmian, które m. in pozbawiają sędziów ich niezawisłości. Eksperci nie mają wątpliwości – to likwidacja trójpodziału władzy.

Autorzy opinii zwracają uwagę, że wprowadzając zmiany, rząd dąży do sytuacji, w której sędziowie wchodzący w skład Krajowej Rady Sądownictwa będą wybierani przez Sejm. O ich kandydaturze decydować mają uprzednio marszałkowie i posłowie. W takiej sytuacji KRS przestałaby być organem reprezentującym sędziów, a – jak twierdzą eksperci – służyłaby władzy ustawodawczej.

Wątpliwości budzi także arbitralna pozycja ministra sprawiedliwości, który będzie miał prawo do odwołania lub powołania prezesów sądów wszystkich szczebli.

Czytaj także: Na reformę KRS trzeba będzie poczekać?

Prezesi odpowiadają za organizację pracy i orzecznictwo podległych im jednostek sądowniczych. Istnieje więc realne zagrożenie, że szef resortu sprawiedliwości będzie mieć możliwość wpływania w istotny sposób na pracę sądów.

(„24 godziny”)

ministerstwo sprawiedliwości

sędziowie

zbigniew ziobro

Krajowa Rada Sądownictwa

KRS

Redakcja 24 godziny
date_range 5 maja 2017 schedule 21:43
KE reaguje ws. Polski. Możliwe surowe sankcje!
Możemy stracić prawo głosu w UE

Wydarzenia w Polsce odbijają się głośnym echem w Brukseli. Jest zapowiedź możliwych sankcji wobec naszego kraju. Przewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że komisja, która prowadzi procedurę praworządności wobec Polski jest bliska uruchomienia tzw. opcji atomowej, która może mieć dla nas poważne konsekwencje, jak choćby zawieszenie prawa głosu w Unii Europejskiej.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 lipca 2017 schedule 16:52