24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Naukowcy z UJ krytycznie o rządowej reformie sądownictwa

Trójpodział władzy zostanie zlikwidowany?

Reporterzy RMF FM dotarli do opinii ekspertów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, która ostro krytykuje rządową reformę sądownictwa. Główne zarzuty, jakie wystosowali naukowcy z UJ, to niekonstytucyjność proponowanych zmian, które m. in pozbawiają sędziów ich niezawisłości. Eksperci nie mają wątpliwości – to likwidacja trójpodziału władzy.

Autorzy opinii zwracają uwagę, że wprowadzając zmiany, rząd dąży do sytuacji, w której sędziowie wchodzący w skład Krajowej Rady Sądownictwa będą wybierani przez Sejm. O ich kandydaturze decydować mają uprzednio marszałkowie i posłowie. W takiej sytuacji KRS przestałaby być organem reprezentującym sędziów, a – jak twierdzą eksperci – służyłaby władzy ustawodawczej.

Wątpliwości budzi także arbitralna pozycja ministra sprawiedliwości, który będzie miał prawo do odwołania lub powołania prezesów sądów wszystkich szczebli.

Czytaj także: Na reformę KRS trzeba będzie poczekać?

Prezesi odpowiadają za organizację pracy i orzecznictwo podległych im jednostek sądowniczych. Istnieje więc realne zagrożenie, że szef resortu sprawiedliwości będzie mieć możliwość wpływania w istotny sposób na pracę sądów.

(„24 godziny”)

ministerstwo sprawiedliwości

sędziowie

zbigniew ziobro

Krajowa Rada Sądownictwa

KRS

Redakcja 24 godziny
date_range 5 maja 2017 schedule 21:43
„Ziobro już kiedyś przyniósł PiS kłopoty”
Dr Zbigniew Girzyński o partii rządzącej

– PiS bardzo się zmienił, ale PO też się zmieniła – mówił na antenie Nowa TV dr Zbigniew Girzyński, były polityk PiS, historyk. – Między Jarosławem Kaczyńskim, a Donaldem Tuskiem zadziało się wiele złego – dodał historyk, który podkreślił, że w jego opinii polityczny spór na szczycie władzy może mieć charakter osobisty. – Pamiętajmy o jednym, Zbigniew Ziobro już kiedyś przyniósł PiS problemy – ocenił gość Marka Czyża, który przypomniał wybory w 2007 roku (przegrane dla partii Jarosława Kaczyńskiego).

Redakcja 24 godziny
date_range 9 sierpnia 2017 schedule 09:01