24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nauczyciele powiedzą „dość” pod koniec marca?

Sławomir Broniarz o planowanym strajku

– Strajk szkolny jest bardzo dramatycznym wydarzeniem - to nie ulega wątpliwości. Natomiast jeżeli taka będzie wola szkół, a przede wszystkim nauczycieli, pracowników tych szkół i przedszkoli, no to wszystko na to wskazuje, że w końcowych dniach marca może dojść do tego wydarzenia – mówił w programie „Tu i teraz” prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Jak wyjaśnił gość Nowa TV, strajk będzie polegał na powstrzymaniu się od pracy. – To wcale nie oznacza, że dziecko, które przyjdzie do szkoły, jest pozbawione opieki. Tę opiekę będzie musiał zapewnić dyrektor szkoły – dodałprezes ZNP.

– Mamy ogromne zrozumienie wśród rodziców i to jest taka nowa jakość, pewien ewenement w naszych poczynaniach – stwierdził rozmówca Jarosława Kulczyckiego. Wiele wskazuje na to, że strajk będzie trwał jeden dzień. – To będzie zależało od tego, ile szkół faktycznie przystąpi do tego protestu i jak to będzie się rozkładało geograficznie. Ale o tym zdecydujemy ostatecznie 7 marca.

Czytaj także: ZNP ujawnił pytanie, które chce zadać Polakom ws. reformy edukacji

– Grupa rodziców, która bardzo blisko z nami współpracuje w ramach koalicji „Nie dla chaosu w szkole” mówi wyraźnie: weźmiemy sobie urlop. Notabene - 10 marca, tutaj w Warszawie, rodzice sami zapowiadają akcję strajkową. Chcą powstrzymać swoje dzieci przed pójściem do szkoły tego dnia. To jest ich samodzielna decyzja – mówił prezes ZNP.

Czytaj także: Wójt mówi „nie” reformie edukacji

– W tych naszych postulatach, w naszych żądaniach mówimy m.in. o gwarancji zatrudnienia do przynajmniej 2022 roku, kiedy ten proces przekształcania gimnazjów będzie się toczył. O możliwości wzrostu wynagrodzenia - nie na poziomie waloryzacji jaka ma mieć miejsce w tym roku (od 20 do 40 zł). Mówimy o realnym, rzeczywistym i znaczącym podwyższeniu naszych płac – wymieniał Broniarz.

„To bawienie się dziećmi”

Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał wymaganą liczbę głosów ws. obywatelskiego wniosku o referendum ws. powstrzymania reformy oświaty. Pod petycją dotyczącą reformy oświaty podpisało się ok. 120 tys. osób. Końcowa liczba będzie znana pod koniec marca. – Nie zadowala nas liczba pół miliona. Chcemy przekonać opinię publiczną, że to jest rzeczywiście bawienie się dziećmi, nie wniesie nic nowego, a wręcz cofa nas - i to w znaczący sposób jeżeli chodzi o jakość edukacji – powiedział lider Związku Nauczycielstwa Polskiego.

(„Tu i teraz”)

szkoła

nauczyciele

strajk

sławomir broniarz

reforma edukacji

ZNP

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lutego 2017 schedule 09:14
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53