24h online
Nauczyciele mówią „nie dla chaosu w szkole” źródło: „24 godziny”

Nauczyciele mówią „nie dla chaosu w szkole”

Pedagodzy i rodzice protestowali razem

„Kreda w kieszeń i na manifestację” - to jedno z haseł protestu nauczycieli „Nie dla chaosu w szkole”, który odbył się w Warszawie. W sobotnie popołudnie na ulicach stolicy nauczyciele walczyli z reformą edukacji.

Stolica wypełniła się w sobotę protestującymi, którym nie podobają się założenia nowej reformy edukacji proponowanej przez minister Annę Zalewską. Wśród pomysłów jest likwidacja gimnazjów. Z całej Polski przyjechali nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wszyscy uważają, że reforma to demontaż polskiego systemu oświaty. I ze nie ma do tego żadnych merytorycznych przesłanek.

Protest rozpoczął się w południe na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Delegacja złożyła następnie petycję w Pałacu Prezydenckim z wnioskiem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji. Manifestacja przeszła następnie na ul. Wiejską, gdzie pod gmachem Sejmu usypano kopiec z kredy - miał to być symbol „złamanych karier edukacyjnych uczniów oraz zawodowych nauczycieli”.

Proponowane przez resort edukacji zmiany wprowadziłyby 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany weszłyby w życie wraz z rokiem szkolnym 2017/2018. Projekty ustaw zmieniających strukturę szkół czekają na rozpatrzenie w Sejmie.

(„24 godziny”, se.pl)

szkoła

edukacja

manifestacja

nauczyciele

Anna Zalewska

gimnazja

Redakcja 24 godziny
date_range 19 listopada 2016 schedule 18:12
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53