24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nagranie z momentu zamachu w Berlinie

Zamachowiec nadal poszukiwany

W sieci pojawiło się nagranie z momentu zamachu w Berlinie. Rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum zgromadzony na świątecznym jarmarku.

Nagranie pochodzi z rejestratora video jednego z taksówkarzy, który jechał zaledwie kilkadziesiąt metrów od miejsca zamachu. Na nagraniu widać, jak w pewnym momencie z lewej strony nadjeżdża tir. Rozpędzona ciężarówka wjeżdża wprost na główną aleję prowadzącą przez cały jarmark. Później widać ludzi, którzy uciekają we wszystkie możliwe strony.

W zamachu zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych, w tym kilkanaście ciężko.

Tunezyjczk podejrzany

Zamachowcem może być Anis A., i jak podaje dziennik „Bild” miał kontakty z tzw. Państwem Islamskim. Mężczyzna przez kilka miesięcy przebywał w ośrodku dla uchodźców w Emmerich. Niemieckie media podają, że Tunezyjczyk przez wiele miesięcy był obserwowany przez policję, jednak po jakimś czasie nadzór zakończono. Z kolei w lipcu tego roku miał być deportowany.

Okazało się, że zamachowiec porwał ciężarówkę wraz z 37-letnim kierowcą Łukaszem. Według wstępnych ustaleń, w trakcie zamachu Polak żył i jechał w kabinie tuż obok kierowcy. Doszło tam do szarpaniny i Polak chciał tak skręcić kierownicą, żeby ciężarówka ominęła tłum. Gdyby nie to, ofiar byłoby więcej. Po zamachu, napastnik dźgnął nożem Polaka, a następnie zastrzelił.

(24 godziny, Reuters)

niemcy

atak

berlin

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 23 grudnia 2016 schedule 08:29