24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Nadużycia przy ochronie dworców? Intratny kontrakt bez przetargu

Zlecenie dostała firma powiązana z BOR i AW

Centralne Biuro Antykorupcyjne wzięło pod lupę intratny kontrakt na ochronę dworców podczas Światowych Dni Młodzieży. Polskie Koleje Państwowe za dwa miliony złotych, bez przetargu wynajęły do ochrony firmę, która powstała tuż przed ŚDM. Dodatkowo jest ona powiązana z obecnym szefem Biura Ochrony Rządu i byłym szefem Agencji Wywiadu.

Agencja Sensus zainkasowała za zlecenie prawie dwa miliony złotych. Firma powstała i zdobyła licencję ochroniarską zaledwie kilka miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży. Wcześniej działała pod inną nazwą jako Agencja Informacyjno-Autorska Best.

Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, Sławomir Wolny szef firmy, to dawny wspólnik obecnego szefa Biura Ochrony Rządu Andrzeja Pawlickiego i Marka Małeckiego byłego szefa Agencji wywiadu. Biuro Ochrony Rządu przekonuje, że nie ma nic wspólnego ze sprawą. Także PKP zapewnia, że nikt nie polecał wspomnianej agencji agencji ochrony, a jej wybór był dziełem przypadku.

Przeszukanie w mieszkaniu oficera BOR

Odmiennego zdania jest Centralne Biuro Antykorupcyjne, które od kilku miesięcy pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w tej sprawie. W ocenie oficerów mogło dojść do nadużycia i wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce PKP. - W celu wyjaśnienia okoliczności sprawy CBA przeprowadziło przeszukania w siedzibie PKP oraz mieszkanie i miejsce pracy jednego z oficerów BOR. Zabezpieczono dokumentację i nośniki danych elektronicznych – wyjaśnia Piotr Kaczorek, rzecznik prasowy CBA.

(„24 godziny”)

cba

polska

polityka

śledztwo

Redakcja 24 godziny
date_range 17 listopada 2016 schedule 19:21