24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Na reformę KRS trzeba będzie poczekać?

PiS stopniowo łagodzi

PiS zwalnia z planowaną reformą Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie partii rządzącej mieli w czwartkowy wieczór rozmawiać na ten temat z prezydentem, zaś – wg informacji „Faktu” – premier Szydło z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

Całkowite wycofanie Prawa i Sprawiedliwości z reformy KRS nie wchodzi w grę, może jednak zostać ona nieco złagodzona. Zastrzeżenia miał sam prezydent, który zgłosił wątpliwości odnośnie konstytucyjności planowanego wygaszania kadencji sędziów obecnej rady.

Zmian niektórych przepisów reformy może domagać się Jarosław Kaczyński. Zbyt radykalne rewolucje w prawie mogą bowiem negatywnie odbić się na notowaniach jego partii.

Zwolnienie tempa prac nad ustawą ma dać czas na ewentualne wdrożenie zmian w parlamencie.

Czytaj także: Protest sędziów. Mówią „nie” planowanej reformie

Z informacji dziennika „Fakt” wynika, że Jarosław Kaczyński spotkał się w tej sprawie z Beatą Szydło w czwartek. Efektem dwugodzinnej rozmowy ma być odwołanie posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości, która miała zająć się zmianami w KRS. Reformę zdjęto z porządku obrad.

Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zdaniem środowiska sędziowskiego uderza w sądownictwo poprzez upolitycznienie go i naruszenie niezależności sądów. Jeśli zostałby wprowadzony w życie, zamiast obecnej KRS powstałyby dwie nowe izby. Kadencje obecnych sędziów rady uległyby zaś wygaśnięciu. Ich następcy zostaliby wybrani przez Sejm.

(wiadomosci.radiozet.pl, „Fakt”)

pis

jarosław kaczyński

sądy

KRS

beata szydło

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 21 kwietnia 2017 schedule 21:09
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06