24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Na pomoc poszkodowanym ze Świebodzic

Ludzie zostali bez dachu nad głową

Dwa dni po tragedii w Świebodzicach znany jest już dokładny bilans ofiar zdarzenia. W gruzach zginęło między innymi dwoje rodziców i dwoje ich dzieci. Pozostałych dwóch synów walczy o życie w szpitalu. Z kamienicy pozostała jedynie góra gruzów. Wszyscy, którzy tam mieszkali potrzebują pomocy.

W Świebodzicach trwa trzydniowa żałoba. Trzykondygnacyjny budynek mieszkalny zawalił się w sobotę, ok. godz. 9 rano i w jednej chwili zamienił się w gruz. Mieszkało w nim 17 osób. W wyniku katastrofy sześć z nich zginęło, a cztery zostały ranne, w tym 13-letnie dziecko. Ofiary to dwoje dzieci, trzech mężczyzn i kobieta. Akcję ratowniczo-poszukiwawczą na miejscu katastrofy prowadziło w sobotę ponad 140 strażaków.

Czytaj także: Tragedia w Bytomiu. W wybuchu gazu zginęły dwie osoby

Przyczyny katastrofy nie są potwierdzone – na razie nie chcą o nich mówić ani prokuratorzy, ani członkowie siedmioosobowej komisji specjalnej. Według nich na tym etapie byłyby to spekulacje. Jedna z hipotez mówi jednak, że tragedię mógł spowodować wybuch gazu.

Prokuratura na wtorek zapowiedział sekcje zwłok trzech ofiar wybuchu, kolejne trzy mają zostać przebadane w środę.

Potrzebna pomoc

Tymczasem ci, którzy zostali bez dachu nad głową, potrzebują pomocy. Premier Beta Szydło, która odwiedziła miejsce tragedii, obiecała dzieciom osieroconym w katastrofie specjalne renty. Rozpoczęto także wypłacanie pierwszych środków w wysokości 6 tys. zł netto na rodzinę. Wszyscy poszkodowani zostali objęci opieką psychologów.

Do akcji włączył się też Caritas. Pomóc można, wysyłając SMS o treści Pomagam na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konta w Banku PKO BP 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 i w Banku Millenium 77 1160 2202 0000 0000 3436 438 z dopiskiem Świebodzice.

(„24 godziny”, pap.pl)

ofiary

Caritas

poszkodowani

świebodzice

pomoc

gaz

wybuch

kamienica

Redakcja 24 godziny
date_range 10 kwietnia 2017 schedule 21:23