24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Na partie polityczne wydaliśmy półtora miliarda złotych

Zobacz zpremierowy odcinek „Teraz ja!”

Od 2001 roku z budżetu państwa do partii politycznych wpłynęło półtora miliarda złotych. Pikanterii dodaje fakt, że kontrola nad partyjnymi finansami to fikcja sprowadzająca się do prostego księgowego bilansu przychodów i wydatków. Zobacz reportaż programu „Teraz ja!” Tomasza Sekielskiego.

Za wspomnianą kwotę pieniędzy można przykładowo wybudować 700 żłobków. Najwięcej z finansowego tortu przypadło dwóm partiom: Prawo i Sprawiedliwość zgarnęło 428 mln złotych a Platforma Obywatelska 398 mln złotych.

W ocenie ekspertów problemem jest rzetelna sprawozdawczość z gospodarowania dotacjami. - Kontrole są bardzo pobieżne i głównie skupiają się na tym, żeby zgadzały się cyfry – mówi Grażyna Kopińska, ekspert Fundacji im. Batorego. I dodaje, że konieczne jest wyraźne opisanie tego na co partie mogą wydawać pieniądze. - Pozwoli to uniknąć tego, że te pieniądze idą przyjęcia czy na prywatną ochronę – komentuje Kopińska.

(„Teraz ja!”)

polityka

program publicystyczny

tomasz sekielski

teraz ja!

Redakcja 24 godziny
date_range 14 listopada 2016 schedule 13:48
Karolina Piasecka: córka bała się, że mąż mnie zabije
Żona byłego radnego w „Teraz ja!”

– Mąż mnie bił, wyzywał, upadlał, obniżał moje poczucie własnej wartości. Tego nikt nie widział. Przed ludźmi był na poziomie, na wspólnych spotkaniach chwalił się mną, a w domu upadlał – wyznała Karolina Piasecka, żona byłego radnego PiS w Bydgoszczy, w rozmowie z Tomaszem Sekielskim. Jak dodała, na opublikowanie wstrząsających nagrań z zapisem domowych awantur zdecydowała się ostatkiem sił.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 kwietnia 2017 schedule 10:47