24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Na Greka, lub na rympał – jak radzą sobie gapowicze

Kontrole coraz skuteczniejsze

W środkach komunikacji publicznej trwa zabawa w chowanego. Do uciekania w trakcie postoju służą drzwi, natomiast w trakcie jazdy pozostałe otwory. Gapowiczów prześwietlał Adam Feder.

– Zdarza się, że podróżny usiłował uciekać oknem, narażając życie swoje i innych na niebezpieczeństwo – mówi Marcin Bonisławski z biura kontroli biletów Renoma. Zazwyczaj takie ucieczki okazują się jednak nieskuteczne. Podróżni twierdzą, że kiedyś było łatwiej.

Tylko w Warszawie i okolicach co miesiąc w ręce kontrolerów wpada 10 tysięcy pasażerów na gapę. Wyniki publikują rejestry dłużników. W ostatnim zestawieniu BIG InfoMonitora znalazło się 35 tysięcy gapowiczów. Ich dług przekracza 27 mln zł.

Czytaj także: POLSKA JAK WIERZBA, ALE CO Z KOZĄ?

Rekordzistka – mieszkanka Pomorza – ma do oddania 58 tys. zł. Za tę kwotę mogłaby kupić bilet miesięczny, uprawniający do przemieszczania się w granicach Gdańska przez 48 lat.

Zazwyczaj to młodzież w wieku szkolnym traktuje jazdę bez biletu jako rodzaj gry czy zabawy. Są jednak też przypadki nieco bardziej wyrafinowane: na przykład przyłapany pasażer przyłapany udaje cudzoziemca i twierdzi, że nie rozumie, co kontroler mówi do niego po polsku. Z tym jednak „kanary” również sobie radzą.

(„24 godziny”)

adam feder

bilety

gapa

kontroler

pasażer

Redakcja 24 godziny
date_range 20 marca 2017 schedule 21:04

Adam Feder i jego Federacja, czyli racja Federa to nowy program emitowany w soboty na antenie NOWA TV. Specjalnie dla widzów dziennikarz przygotowuje subiektywny przegląd wydarzeń tygodnia, począwszy od tematów politycznych, na lifestylowych i showbiznesowych kończąc. Oglądając Federację nie sposób się nudzić, bowiem poruszane zagadnienia przedstawiane są z przymrużeniem oka, czasami bardzo mocnym.

Redakcja nowa.tv
date_range 23 sierpnia 2017 schedule 13:29