24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Na Greka, lub na rympał – jak radzą sobie gapowicze

Kontrole coraz skuteczniejsze

W środkach komunikacji publicznej trwa zabawa w chowanego. Do uciekania w trakcie postoju służą drzwi, natomiast w trakcie jazdy pozostałe otwory. Gapowiczów prześwietlał Adam Feder.

– Zdarza się, że podróżny usiłował uciekać oknem, narażając życie swoje i innych na niebezpieczeństwo – mówi Marcin Bonisławski z biura kontroli biletów Renoma. Zazwyczaj takie ucieczki okazują się jednak nieskuteczne. Podróżni twierdzą, że kiedyś było łatwiej.

Tylko w Warszawie i okolicach co miesiąc w ręce kontrolerów wpada 10 tysięcy pasażerów na gapę. Wyniki publikują rejestry dłużników. W ostatnim zestawieniu BIG InfoMonitora znalazło się 35 tysięcy gapowiczów. Ich dług przekracza 27 mln zł.

Czytaj także: POLSKA JAK WIERZBA, ALE CO Z KOZĄ?

Rekordzistka – mieszkanka Pomorza – ma do oddania 58 tys. zł. Za tę kwotę mogłaby kupić bilet miesięczny, uprawniający do przemieszczania się w granicach Gdańska przez 48 lat.

Zazwyczaj to młodzież w wieku szkolnym traktuje jazdę bez biletu jako rodzaj gry czy zabawy. Są jednak też przypadki nieco bardziej wyrafinowane: na przykład przyłapany pasażer przyłapany udaje cudzoziemca i twierdzi, że nie rozumie, co kontroler mówi do niego po polsku. Z tym jednak „kanary” również sobie radzą.

(„24 godziny”)

adam feder

bilety

gapa

kontroler

pasażer

Redakcja 24 godziny
date_range 20 marca 2017 schedule 21:04

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości jest oficjalnym kandydatem na stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Kandydatura Czarneckiego została zgłoszona przez działaczy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Decyzja zapadnie już 22 kwietnia. Tymczasem ambicjom polityka partii rządzącej przyjrzał się reporter „24 godzin” Adam Feder.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 marca 2017 schedule 13:34