24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Można napić się piwa na stołecznym bulwarze?

Zapadła decyzja w głośnej sprawie

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że nie łamiemy prawa pijąc piwo na schodach bulwarów nad Wisłą. Jednocześnie uniewinniono Marka Tatałę, który zdecydował się nie przyjąć mandatu policji za spożywanie alkoholu w tym miejscu.

Marek Tatała pił piwo nad Wisłą (dokładnie na wysokości mostu Poniatowskiego) latem 2015 roku. Policjanci chcieli wystawić mu za to mandat, jednak Tatala odmówił jego przyjęcia. Batalia sądowa trwała niemal dwa lata.

Przepisy mówią, że alkoholu nie można spożywać w określonych miejscach. Precyzuje je dokładnie Ustawa o wychowaniu w trzeźwości – to ulice, place i parki.

Śródmiejski sąd rejonowy uznał, że mężczyzna dopuścił się złamania prawa. Sędzia ocenił, że bulwar to ulica, a ulica to to „pas terenu posiadający nazwę, przeznaczony do ruchu pojazdów lub pieszych.”

Czytaj także: Kaloryczność trunków wkrótce na opakowaniu?

Tatała odwołał się jednak od tego wyroku. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, który wysłał zapytanie do Sądu Najwyższego. Wydana opinia była na korzyść definicji przedstawionych przez Tatałę.

Ostateczne sąd uznał, że bulwar z kamiennymi schodkami to nie ulica i Marek Tatała nie złamał prawa przy spożywaniu piwa na bulwarach.

Policja i straż miejska na razie nie komentują sprawy.

(warszawa.eska.pl)

piwo

Marek Tatała

alkohol

Warszawa

sąd

wyrok

stolica

Redakcja 24 godziny
date_range 27 marca 2017 schedule 21:42