24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Morawiecki chce powołania komisji ds. wyłudzeń VAT-u

Podobno jest już plan

Czy powstanie nowa komisja śledcza? Takiego scenariusza nie wyklucza wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, który jest za powołaniem sejmowej komisji ds. wyłudzeń VAT-u. Oszustwa pozbawiły nasze państwo nawet 250 mld zł – podkreśla.

Mateusz Morawiecki surowo ocenia poprzednią ekipę, jeśli chodzi o kwestie wyłudzeń VAT, ale ma plan jak problem rozwiązać i rozmawiał już o nim z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Wicepremier nie zdradził jednak, jakie działania i instrumenty kontrolne mogłyby być dozwolone w ramach komisji śledczej.

Marek Jakubiak z Klubu Kukiz'15 stwierdził natomiast, że jesienią jego klub powinien przedstawić gotowy projekt powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń, która zajęłaby się wyłącznie wyłudzeniami VAT za rządów kolacji PO-PSL.

Czytaj także: Jak zarabia współczesna mafia? Na podatkach

W zeszłym miesiącu resort finansów poinformował, że w okresie styczeń-czerwiec odnotowano wzrost dochodów z VAT na kwotę 18 mld zł w stosunku do okresu z poprzedniego roku.

Poseł Jan Grabiec (PO) jest zdania, że szczelniejszy system podatkowy to efekt jednolitego pliku kontrolnego wyprowadzonego przez poprzednie rządy.

(„24 godziny”)

wicepremier

wyłudzenie vat

komisja śledcza

minister finansów

Mateusz Morawiecki

vat

Redakcja 24 godziny
date_range 8 sierpnia 2017 schedule 20:05
Sejmowe komisje prostą drogą do sławy
Zdania, które przeszły do historii

Różnie bywa z tym, co ostatecznie ustalają sejmowe komisje śledcze, ale za to bywają bogatym źródłem rozrywki. Polityczne widowisko przynosi zaskakujące zwroty akcji, do języka wnosi nowe zwroty i ma swoje gwiazdy. Zaczęło się od słynnej komisji Rywina… ale z pionowych i poziomych korytarzy, czerwonych skarpetek, przedziwnych pytań i zachowań posłów śledczych śmiejemy się do dziś. Komisja ds. Amber Gold też miewa momenty. Poseł Marek Suski m. in. za sprawą swojej „carycy” ma spore szanse zapisać się w historii, ale pewnie nie tak, jakby sobie tego życzył.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 16:50