24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

MON zatrudnił argentyńskiego prawnika. Odzyska wrak tupolewa?

Moreno-Ocampo pomoże Macierewiczowi?

Wrak prezydenckiego samolotu Tu-154M od pięciu lat spoczywa w prowizorycznym hangarze. Dotąd polskim politykom nie udało się odzyskać. Teraz ma to zrobić Luis Moreno-Ocampo – światowa gwiazda wymiaru sprawiedliwości.

W swojej karierze Moreno-Ocampo oskarżał między innymi przywódców argentyńskiej junty czy afrykańskich dyktatorów, gdy przez blisko 10 lat był głównym prokuratorem trybunału w Hadze. Ostatnio negocjował zakończenie wojny domowej w Kolumbii.

Szczegóły jego kontraktu z polskim rządem nie są znane. Ale znane są oczekiwania. Kontakt z ekspertem jeszcze w listopadzie nawiązała działająca przy MON podkomisja Smoleńska, co jest ostatnią informacją na stronie internetowej komisji.

Komisja działa od roku i miała doprowadzić do przełomu w śledztwie i sprowadzić wrak do Polski. Na swoją działalność dostała 4 mln zł, do tej pory pieniądze wydawała głównie na wynagrodzenia swoich członków. Tymczasem przełom w badaniu katastrofy co jakiś czas zapowiadają przedstawiciele PiS, na czele z prezesem partii. Była to zresztą jedna z wyborczych obietnic.

– Dziwię się, że to MON a nie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zatrudnia pana Luisa Moreno-Ocampo, bo powrót wraku to sprawa dyplomatyczna – zastanawia się Maciej Lasek, były przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Czytaj także: SZEF MSZ: ZŁOŻYMY SKARGĘ WS. ROSYJSKIEGO ŚLEDZTWA

Dlatego pojawiają się głosy, że tak naprawdę chodzi o pomoc w zaskarżeniu Rosji do Trybunału w Hadze w związku z przeciągającym się śledztwem.

(„24 godziny”)

katastrofa smoleńska

MON

antoni macierewicz

tupolew

podkomisja smoleńska

wrak

Luis Moreno-Ocampo

tu-154

Redakcja 24 godziny
date_range 20 marca 2017 schedule 21:04