24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

MON chce stworzyć wirtualny model Tu-154M

Za ponad 3,5 miliona złotych

Ministerstwo Obrony Narodowej chce zainwestować ponad 3,5 mln zł w opracowanie systemu skanowania dużych samolotów. Ma on posłużyć stworzeniu wirtualnego modelu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. Model ma być następnie wykorzystany do prac podkomisji smoleńskiej.

Wierny skan samolotu Tu-154M ma posłużyć do powstania wirtualnego modelu samolotu, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się w Smoleńsku. System, który ma zakupić MON, został przedstawiony jako „technologia odtwarzania geometrii zewnętrznej i struktury wewnętrznej dużych samolotów”.

Ma on pomóc w stworzeniu zewnętrznego obrysu, ale również elementów konstrukcyjnych z wnętrza maszyny. „Na tej podstawie mógłby powstać wierny wirtualny model, który – przy wykorzystaniu specjalnego programu – można poddać różnym badaniom i obliczeniom, między innymi wytrzymałościowym” – podało RMF FM.

Czytaj także: Co w ciągu roku ustaliła podkomisja smoleńska?

Byłoby to niezwykle ważne, ponieważ według dziennikarzy stacji, w naszym kraju plany konstrukcyjne tupolewa są trudno dostępne,a technologia pozwoliłaby na uzyskanie szczegółowych danych skanowanych maszyn.

W katastrofie z 10 kwietnia 2010 r., kiedy to w smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M z polską delegacją, zginęło 96 osób, w tym para prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy.

(RMF FM)

katastrofa smoleńska

MON

minister obrony narodowej

smoleńsk

tupolew

skan

wrak

tu-154

Redakcja 24 godziny
date_range 28 marca 2017 schedule 20:51