24h online
„Mój mąż jest polskim bohaterem” źródło: TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS

„Mój mąż jest polskim bohaterem”

Maria Teresa Kiszczak o stanie wojennym

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Antoni Macierewicz zapowiedział, że „Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie”. Wdowa po Czesławie Kiszczaku odniosła się do tej zapowiedzi z przerażeniem, twierdząc, że jej mąż jest bohaterem.

- Przerażająca decyzja. Przecież mój mąż jest polskim bohaterem. To mój mąż uchronił nasz naród przed wojną domową. Byliśmy o krok od wojny domowej. Dzięki ingerencji gen. Kiszczaka do tej wojny domowej nie doszło - powiedziała Maria Teresa Kiszczak.

Stan wojenny w liczbach

W nocy z 12 na 13 grudnia rozpoczęła się wielka akcja zatrzymań działaczy opozycyjnych. W stan gotowości postawiono około 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego oraz 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW.

Jak później tłumaczono, decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była motywowana ewentualnym atakiem ze strony wojsk Układu Warszawskiego. Z informacji Amerykanów wynikało jednak, że nie zauważono żadnych ruchów wojsk radzieckich.

W trakcie stanu wojennego internowano około 10 tysięcy działaczy NSZZ „Solidarność”. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, podczas stanu wojennego zginęło 56 osób. Zniesiono go 22 lipca w 1983 roku.

(se.pl)

stan wojenny

czesław kiszczak

maria teresa kiszczak

PRL

Wojciech Jaruzelski

Redakcja 24 godziny
date_range 14 grudnia 2016 schedule 09:25