24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Mój dom moją twierdzą”. Będą zmiany w prawie

Już wkrótce większe prawo do obrony

Nowelizację Kodeksu karnego dotyczącą poszerzenia prawa do obrony koniecznej zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News.

– Uważam, że Polacy powinni mieć większe prawo do obrony, jak ktoś ich napadnie, w stosunku do tego prawa, które dziś obowiązuje. To też jest wyraz mojego myślenia w trosce o obywateli, o tych, którzy się bronią, a często są później ścigani przez prokuraturę niepotrzebnie i w konsekwencji trafiają czasami do aresztów – stwierdził na antenie Polsat News Zbigniew Ziobro.

Minister chce, aby osoby, które były zmuszone do skorzystania z obrony koniecznej nie musiały później stawać przed sądem.

Czytaj także: Ziobro przejmie władzę nad sądami?

Zmiany w Kodeksie karnym zapowiedział również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który podkreślił, że jest zwolennikiem rozwiązania „mój dom moją twierdzą”.

– Nie daję gwarancji, że tak będzie wyglądał projekt resortowy, ale powinien iść w taką stronę. Ludzie w swoim domu powinni czuć się bezpieczniejsi – ocenił.

(„24 godziny”)

ministerstwo sprawiedliwości

zbigniew ziobro

patryk jaki

obrona konieczna

Redakcja 24 godziny
date_range 27 kwietnia 2017 schedule 20:53
Protesty w całej Polsce. Co postanowi Andrzej Duda?
Tysiące Polaków mówi „nie” reformie sądownictwa

Projekty ustaw zmieniających polskie sądownictwo zostały przegłosowane i czekają obecnie na decyzje prezydenta. Przyjmowano je w pośpiechu – z czym trudno dyskutować. Dostrzega to także Andrzej Duda, który wytknął ustawom legislacyjne błędy. Na ostateczną decyzję prezydent ma trzy tygodnie, ale zanim ją podejmie, w poniedziałek spotka się z pierwszą prezes Sadu Najwyższego, a następnie z Krajową Radą Sądownictwa. Tymczasem miejscowościach całej Polski organizowane są zarówno małe, jak i wielotysięczne manifestacje.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 lipca 2017 schedule 16:44