24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Mój dom moją twierdzą”. Będą zmiany w prawie

Już wkrótce większe prawo do obrony

Nowelizację Kodeksu karnego dotyczącą poszerzenia prawa do obrony koniecznej zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News.

– Uważam, że Polacy powinni mieć większe prawo do obrony, jak ktoś ich napadnie, w stosunku do tego prawa, które dziś obowiązuje. To też jest wyraz mojego myślenia w trosce o obywateli, o tych, którzy się bronią, a często są później ścigani przez prokuraturę niepotrzebnie i w konsekwencji trafiają czasami do aresztów – stwierdził na antenie Polsat News Zbigniew Ziobro.

Minister chce, aby osoby, które były zmuszone do skorzystania z obrony koniecznej nie musiały później stawać przed sądem.

Czytaj także: Ziobro przejmie władzę nad sądami?

Zmiany w Kodeksie karnym zapowiedział również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który podkreślił, że jest zwolennikiem rozwiązania „mój dom moją twierdzą”.

– Nie daję gwarancji, że tak będzie wyglądał projekt resortowy, ale powinien iść w taką stronę. Ludzie w swoim domu powinni czuć się bezpieczniejsi – ocenił.

(„24 godziny”)

ministerstwo sprawiedliwości

zbigniew ziobro

patryk jaki

obrona konieczna

Redakcja 24 godziny
date_range 27 kwietnia 2017 schedule 20:53
Naukowcy z UJ krytycznie o rządowej reformie sądownictwa
Trójpodział władzy zostanie zlikwidowany?

Reporterzy RMF FM dotarli do opinii ekspertów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, która ostro krytykuje rządową reformę sądownictwa. Główne zarzuty, jakie wystosowali naukowcy z UJ, to niekonstytucyjność proponowanych zmian, które m. in pozbawiają sędziów ich niezawisłości. Eksperci nie mają wątpliwości – to likwidacja trójpodziału władzy.

Redakcja 24 godziny
date_range 5 maja 2017 schedule 12:17