24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Moda na złoty trunek

Co warto pić, by być na fali

Czasy dla browarników są sprzyjające. Interes się kręci, trwa moda, jest bum. Piwo niegdyś w Polsce pite sporadycznie, dziś króluje. W 1949 roku na Polaka przypadało sześć litrów na głowę rocznie, teraz – to już 99 litrów.

Warto zauważyć, że coraz większy kawałek w piwnym torcie należy do browarów rzemieślniczych.

I nic dziwnego, coraz więcej osób chce piwa kosztować. – Ja nie przyjadę, żeby się napić piwa, tylko posmakować. Na języku, jak to mówią, poczuć to piwo, a nie ilościowo wlać w siebie i wtedy efekt jest jaki jest – mówi jeden z uczestników targów piwnych w Lublinie.

Tysiąc premier rocznie

Podobnych imprez w kraju jest coraz więcej. – W Polsce jest ponad tysiąc premier rocznie. Więc te dodatki są przeróżne, poczynając od sławnych już śledzi, które są dodawane do piwa – zdradza Szymon Milczarek, współwłaściciel browaru Beer Bros.

Fantazji nie brakuje też w nazewnictwie. – Mamy robotnika, mamy bumelanta, pana kierownika, dom wczasowy – wylicza Zbigniew Czerniak, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Najnowszy trend jest jednak taki, żeby sobie samemu nawarzyć piwa w garnku, nazwać je jak chce i dopiero wypić. Internet obfituje w poradniki.

(„24 godziny”)

24 godziny

adam feder

festiwal

moda

piwo

Redakcja 24 godziny
date_range 29 listopada 2016 schedule 20:32