24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Minister chce, żeby pacjenci dopłacali do leczenia

Czy pacjentów będzie na to stać?

Najnowszy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Nowelizacja ustawy o produktach leczniczych przewiduje, że jeśli pacjent będzie chciał mieć wykonany zabieg z użyciem lepszych materiałów np. soczewki czy endoprotezy to będzie musiał do tego dopłacić.

Na razie nie ma dokładnego cennika z wykonaniem operacji z użyciem nowoczesnych materiałów. Można przypuszczać jednak, że większość chorych i tak zostanie przy tańszych materiałach. Skoro korzystają z państwowej służby zdrowia, to nie stać ich na dopłacanie. - Pacjenci są równi i każdy pacjent powinien mieć świadczenia zdrowotne zapewnione na optymalnym poziomie – ocenia Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

System współfinansowania zabiegów przez pacjentów funkcjonuje w wielu krajach europejskich. Jednak jak oceniają eksperci pacjentów szczególnie z rejonu Europy Zachodniej stać na zabiegi, bo mają zasobniejsze portfele.

(„24 godziny”)

24 godziny

szpital

serwis informacyjny

leczenie

zdrowie

Redakcja 24 godziny
date_range 12 grudnia 2016 schedule 18:43
Rosjanie zostaną odcięci od alkoholu w weekendy?
Będzie rewolucja

Władze w Rosji idą na wojnę o zdrowy tryb życia narodu. Plan jest taki, by zakazać w weekendy sprzedaży napojów wyskokowych. Sceptycy twierdzą , że sprzedaż alkoholu może spadnie w weekendy, ale wzrośnie w tygodniu, a wpływ na wielkość spożycia będzie raczej śladowy. Są też głosy bardziej stanowcze.

Redakcja 24 godziny
date_range 17 lipca 2017 schedule 15:36