24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Mija dwadzieścia lat od powodzi tysiąclecia

południowo-zachodnia Polska walczyła o przetrwanie

Lipiec, 1997 rok. Żywioł zabierał wszystko. W powodzi tysiąclecia zginęło 56 osób, 7 tysięcy straciło dach nad głową, a 40 tysięcy - dorobek całego życia. Straty oszacowano na 12 mld zł.

Po intensywnych opadach - wylały dorzecza 16 rzek, w tym Odry, Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy. Wśród miast które ucierpiały najbardziej były: Wrocław, Racibórz, Opole czy Kamienna Góra. Ponad 106 tysięcy osób objęto ewakuacją.

W walce z wodą pomagali policjanci, strażacy i wojskowi. Ludzie okazywali sobie niezwykłą solidarność. Czuwano 24 godziny na dobę. Poziom wody w wielu miejscach był tak wysoki, że mieszkańcy nie mogli wychodzić z domu, a żywność była im dostarczana przy pomocy śmigłowców.

Czytaj także: Powódź zbiera żniwo w Japonii.

Powódź tysiąclecia dotknęła także Czechy oraz Niemcy. We wszystkich krajach objętych kataklizmem zginęło 114 osób.


 

powódź tysiąclecia

powódź

kataklizm

Redakcja 24 godziny
date_range 8 lipca 2017 schedule 15:41
Ryszard Kalisz: cały system zawiódł
Były szef MSWiA o działaniach po tragicznych nawałnicach

– Państwo PiS-owskie nie zdało egzaminu – tak Ryszard Kalisz komentował działania po gwałtownych nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę. W ocenie byłego szefa MSWiA „cały system zależny od najwyższej władzy politycznej zawiódł”. – To była nawałnica nieporównywalna z niczym innym, co mieliśmy w Polsce – dodał gość Jarosława Kulczyckiego na antenie Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 sierpnia 2017 schedule 09:05