24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Mija 15 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego

Artysta zmarł w wieku 44 lat

Lider kultowego zespołu Republika Grzegorz Ciechowski zmarł 15 lat temu. Powodem przedwczesnej śmierci był tętniak serca. Gdyby muzyk żył, miałby 59 lat.

Grzegorz Ciechowski pochodził z Tczewa (woj. pomorskie). Urodził się w 1957 roku i od dzieciństwa interesował się muzyką i literaturą. Grał na pianinie i flecie, oraz pisał wiersze .

W 1979 roku dołączył do zespołu Res Publica, która rok później zmieniła nazwę na Republika. Ciechowski został jej liderem. Debiutancka płyta „Nowe sytuacje” z 1983 roku z przebojami jak „Śmierć w bikini” cz „Halucynacje” odniosła wielki sukces i przyniosła grupie ogromną popularność. Kolejne krążki przyniosły nowe hity: „Kombinat”, „Nieustanne tango” czy „Mamona”, których do dziś słuchają rzesze fanów.

Na początku lat 90. wewnętrzny konflikt w zespole spowodował, że Grzegorz Ciechowski zdecydował się na karierę solową. Pod tym pseudonimem Obywatel G.C. wydał cztery płyty, z których pochodzą takie piosenki jak „Tak... Tak... to ja” i „Zabierz mnie tam”.

Artysta zmarł nagle 22 grudnia 2001 r. w wieku 44 lat po operacji tętniaka serca. Urnę z prochami Ciechowskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

(SE.pl, „24 godziny”)

kultura

rocznica

grzegorz ciechowski

obywatel g.c.

ciechowski

muzyka

muzyk

Redakcja 24 godziny
date_range 22 grudnia 2016 schedule 20:25
Zmarł Janusz Głowacki
Miał 79 lat

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48