24h online
Mieli grać dla rosyjskich żołnierzy. Zginęli w katastrofie źródło: GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS

Mieli grać dla rosyjskich żołnierzy. Zginęli w katastrofie

Na pokładzie Tu-154 był Chór Aleksandrowa

Wśród 92 osób znajdujących się na pokładzie rosyjskiego Tu-154, który runął do Morza Czarnego byli m.in. członkowie legendarnego Chóru Aleksandrowa. To ogromna strata dla kultury kraju. Na pokładzie oprócz muzyków znajdowało się jeszcze 28 osób.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa, w skrócie Chór Aleksandrowa, był na pokładzie samolotu , który spadł nagle do wody ok. godz. 3.20 w nocy czasu miejscowego (5.20 czasu polskiego).

Chór miał dać noworoczny koncert w bazie lotniczej w Syrii. Ocałało tylko trzech członków chóru, którzy zostali w Moskwie.

Chór, wojskowi, załoga...

Historia znanego na całym świecie zespołu sięga 1928 r. Jego patronem jest założyciel i pierwszy dyrektor Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, który skomponował muzykę do hymnu ZSRR, obecnie hymnu Federacji Rosyjskiej.

Chór złożony z wokalistów, orkiestry i tancerzy, koncertował na całym świecie, w tym przed żołnierzami armii rosyjskiej. Pierwszy sukces muzycy odnieśli w 1937 r., kiedy pierwszy raz wyjechali koncertować za granicę na wystawę światową w Paryżu. Zdobyli wówczas Grand Prix.

Podczas tragicznego lotu na pokładzie samolotu było także ośmiu wojskowych, dwóch wysokich rangą urzędników, m.in. Anton Gubankow, szef wydziału kultury Ministerstwa Obrony oraz Jelizawieta Glinka (poularna doktor Liza) dyrektor organizacji Sprawiedliwa Pomoc. Towarzyszyło im dziewięciu dziennikarzy. Oprócz pasażerów Tu-154 podróżowało ośmioro członków załogi.

(pap.pl, tvn24.pl)

Rosja

chór aleksandrowa

tu-154

katastrofa

morze czarne

Redakcja 24 godziny
date_range 25 grudnia 2016 schedule 13:30