24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Międzynarodowy Strajk Kobiet również na ulicach Polski

8 marca upłynie pod znakiem protestów

W kilkudziesięciu polskich miastach odbędzie się w środę strajk kobiet, które domagają się m. in. pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów, stosowania Konwencji Antyprzemocowej, a także poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet. Panie będą protestować nie tylko w naszym kraju – strajki będą miały miejsce w 55 krajach na całym świecie, jednak najliczniejszych można spodziewać się w Europie i w Ameryce Południowej.

Ogólnoświatowe protesty odbywają się w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet. W Polsce za ich organizacją stoi Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalna i niezaangażowana politycznie inicjatywa, której twórczynie należą do różnych kobiecych organizacji. Aktywistki mają na swoim koncie m. in. organizację Czarnego Poniedziałku, który miał miejsce 3 października 2016 roku.

Strajki w Dzień Kobiet będą miały miejsce m. in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Lublinie, Zielonej Górze, Kielcach, Opolu, Bydgoszczy.

Czytaj także: Nauczycielki poparły Czarny Protest. Odpowiedzą za to?

Inicjatorki akcji przyznają, że jest ona organizowana przez kobiety „walczące o uznanie ich praw przez populistyczne, antykobiece rządy”.

W akcję można włączyć się nie tylko poprzez demonstrowanie swoich praw na ulicach. Można także m. in. podjąć strajk totalny lub czasowy – polegający na zaprzestaniu pracy zawodowej lub obowiązków domowych.

Uczestniczki protestów przywdzieją w środę czarne stroje, lub dodadzą do ubioru czarne elementy.

(wprost.pl, pap.pl)

prawa kobiet

czarny poniedziałek

Dzień Kobiet

Strajk kobiet

kobiety

strajk

Redakcja 24 godziny
date_range 8 marca 2017 schedule 21:41