24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Międzynarodowy Dzień Czekolady – warto ją jeść?

Okazuje się, że to samo zdrowie

Jej fanów liczy się w milionach! Trudno znaleźć osoby, która by za nią nie przepadała… mowa oczywiście o czekoladzie, która obchodzi w środę swoje międzynarodowe święto.

Okazuje się, że pochłaniamy całkiem sporo czekolady – statystyczny Polak zjada jej pięć kilogramów, czyli 50 tabliczek rocznie.

Warto wiedzieć, że czekolada tym zdrowsza, im bardziej jest gorzka. Ma niski indeks glikemiczny i polecana jest cukrzykom. Każda czekolada – również mleczna – zawiera m. in. magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i żelazo.

Czytaj także: Kalendarz pod lupą Adama Federa

Obecne w czekoladzie flawonoidy mają działanie przeciwutleniające i chronią przed rakiem, zmniejszają też ryzyko udaru czy zawału.

Czekolada zawiera też szereg substancji psychoaktywnych. Znaną z kawy, pobudzającą kofeinę, teobrominę – pobudzającą czynność serca oraz rozszerzającą naczynia krwionośne, anandamid, który w dużych stężeniach może powodować stany euforyczne i fenyloetyloaminę – pobudzającą wytwarzanie edndorfin, czyli hormonów szczęścia. Pochodną tej ostatniej substancji jest amfetamina.

(„24 godziny”)

 

czekolada

zdrowie

jarosław kulczycki

dieta

słodycze

Redakcja 24 godziny
date_range 12 kwietnia 2017 schedule 21:24
Ryszard Kalisz: cały system zawiódł
Były szef MSWiA o działaniach po tragicznych nawałnicach

– Państwo PiS-owskie nie zdało egzaminu – tak Ryszard Kalisz komentował działania po gwałtownych nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę. W ocenie byłego szefa MSWiA „cały system zależny od najwyższej władzy politycznej zawiódł”. – To była nawałnica nieporównywalna z niczym innym, co mieliśmy w Polsce – dodał gość Jarosława Kulczyckiego na antenie Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 sierpnia 2017 schedule 09:05