24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Międzynarodowy Dzień Czekolady – warto ją jeść?

Okazuje się, że to samo zdrowie

Jej fanów liczy się w milionach! Trudno znaleźć osoby, która by za nią nie przepadała… mowa oczywiście o czekoladzie, która obchodzi w środę swoje międzynarodowe święto.

Okazuje się, że pochłaniamy całkiem sporo czekolady – statystyczny Polak zjada jej pięć kilogramów, czyli 50 tabliczek rocznie.

Warto wiedzieć, że czekolada tym zdrowsza, im bardziej jest gorzka. Ma niski indeks glikemiczny i polecana jest cukrzykom. Każda czekolada – również mleczna – zawiera m. in. magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i żelazo.

Czytaj także: Kalendarz pod lupą Adama Federa

Obecne w czekoladzie flawonoidy mają działanie przeciwutleniające i chronią przed rakiem, zmniejszają też ryzyko udaru czy zawału.

Czekolada zawiera też szereg substancji psychoaktywnych. Znaną z kawy, pobudzającą kofeinę, teobrominę – pobudzającą czynność serca oraz rozszerzającą naczynia krwionośne, anandamid, który w dużych stężeniach może powodować stany euforyczne i fenyloetyloaminę – pobudzającą wytwarzanie edndorfin, czyli hormonów szczęścia. Pochodną tej ostatniej substancji jest amfetamina.

(„24 godziny”)

 

czekolada

zdrowie

jarosław kulczycki

dieta

słodycze

Redakcja 24 godziny
date_range 12 kwietnia 2017 schedule 21:24

– Człowiek, który nie jest profesjonalnie przygotowany, nie jest w stanie zweryfikować treści umów – mówił w programie „Super temat” w Nowa TV Michał Wawrykiewicz. Adwokat, który komentował działalność firm lichwiarskich podkreślał, że lepiej wydać 100 zł na poradę prawnika, niż stracić oszczędności życia. Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podkreślała, że „takie praktyki powinny być absolutnie zakazane”.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 09:52