24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

May: wybory parlamentarne powinny odbyć się 8 czerwca

Niespodziewana zapowiedź premier Wlk. Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła we wtorek, że chce przedterminowych wyborów parlamentarnych na Wyspach. Wniosek w tej sprawie ma trafić do brytyjskiej Izby Gmin jeszcze w środę. Głosowanie miałoby się odbyć 8 czerwca.

Theresa May wystąpiła z nieplanowanym przemówieniem na Downing Street. Odbyło się ono po posiedzeniu gabinetu szefowej rządu, który spotkał się po przerwie wielkanocnej.

– Właśnie odbyłam spotkanie z członkami mojego gabinetu i zgodziliśmy się co do tego, że rząd powinien przeprowadzić wybory parlamentarne 8 czerwca – oświadczyła we wtorek premier Wielkiej Brytanii. Zdaniem Theresy May przedterminowe wybory leżą w „interesie narodu”. Przemawia za nimi skomplikowana sytuacja w brytyjskim parlamencie, która wynika z tego, że nie wszystkie ugrupowania opowiadają się za Brexitem. Pomysł Theresy May spotkał się z poparciem opozycji.

Czytaj także: Czy Polacy na Wyspach powinni bać się Brexitu?

Żeby rozpisać przedterminowe wybory potrzebne jest poparcie dwóch trzecich spośród wszystkich członków Izby Gmin.

Według ostatnich sondaży Partia Konserwatywna może liczyć na 44 proc. poparcia, o ponad 20 punktów procentowych więcej od opozycyjnej Partii Pracy (23 proc.).

(„24 godziny”, pap.pl)

wybory parlamentarne

wybory przedterminowe

theresa may

parlament

wielka brytania

premier

Redakcja 24 godziny
date_range 18 kwietnia 2017 schedule 20:39
Ruszyły negocjacje w sprawie Brexitu
Co z Polakami na Wyspach?

Pertraktacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wystartowały w poniedziałek w Brukseli. Przedstawiciel Brytyjczyków deklarował, że jego kraj liczy na konstruktywne rozmowy, a Zjednoczone Królestwo więcej z Unią łączy, niż dzieli.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 czerwca 2017 schedule 16:36